Kapradiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kapradiny

alternativní popis obrázku chybí
kapraď samec (Dryopteris filix-mas)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Nadoddělení: kapraďorosty (Pteridophyta)
Oddělení: kapradiny (Polypodiophyta)
Třída: Polypodiopsida
Podtřídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapradiny (Polypodiophyta) jsou oddělení výtrusných cévnatých rostlin, čili kapraďorostů (Pteridophyta), jehož zástupci jsou hojně rozšířeni po celé Zemi. Současné druhy jsou z velké většiny byliny, ale v některých tropických oblastech rostou i stromovité druhy. Vymřelé stromovité kapradiny se hojně vyskytovaly v permokarbonských lesích. Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly. Evolučně pravděpodobně navazují na oddělení Rhyniophyta. Kapradiny druhotně netloustnou (tzn. nezvětšují tloušťku stonku nebo kořenu činností laterálního meristému kambia, případně felogénu). Oddělení kapradiny obsahuje jedinou recentní třídu Polypodiopsida (používají se i synonymická označení Filicopsida či Pteridopsida).

Podtřídy[editovat | editovat zdroj]

Ophioglossidae[editovat | editovat zdroj]

  • Řád jazykotvaré neboli hadilkotvaré (Ophioglossales)
    • Čeleď jazykovité neboli hadilkovité (Ophioglossaceae)

Jsou to rostliny vytrvávající oddenkem, ze kterého vyrůstá většinou jeden fertilní list a další útvar listové podoby, vysvětlovaný jako pozměněná pravá aflebie. Nadzemní orgán je rozdělen na část asimilační (nejčastěji jeden list) a část, na které je výtrusnicový klas (ten je původem redukovaná čepel). Sporangia těchto rostlin nemají sporangia s otvíracím systémem. Rod hadí jazyk neboli hadilka (Ophioglossum) má největší množství chromozomů ze všech zástupců živé říše

Zástupci:

  • vratička měsíční (Botrychium lunaria) je jediná kapradina s náznakem druhotného tloustnutí vysoká až 15 cm. Aflebie je jednoduše peřenodílná s půlměsícovými úkrojky. Sporofyl je až 2× větvený. Roste vzácně na horských loukách a pastvinách.
  • hadilka obecná neboli hadí jazyk obecný (Ophioglossum vulgatum) až 20 cm vysoká rostlina nacházející se na vlhkých loukách a v lužních porostech.
  • vratička jednoduchá (Botrychium simplex) je vytrvalá bylina, řadící se mezi vyhynulé taxony. Nacházela se na smilkových loukách, rašelinách či vřesovištích.

Marratiidae[editovat | editovat zdroj]

Řád Marattiales jsou velmi mohutné pantropické kapradiny vlhkých tropických lesů. Výtrusnice jsou vždy jen na spodu listů a mají tendenci k vytváření synangií. Typ synangií se liší u každého druhu. Jsou to rostliny se vzpřímeným, u fosilních zástupců často stromovitým a někdy silně zkráceným kmenem, řidčeji s plazivým oddenkem. Přestože byly fosilní druhy stromovité, nebylo u nich druhotné tloustnutí (jednotlivé cévní svazky byly obklopeny velkou sklerenchymatickou pochvou), nebo bylo jen velmi slabé.

Zástupci:

Polypodiidae[editovat | editovat zdroj]

Podtřída Polypodiidae čili leptosporangiátní kapradiny mají megafyly, střední válec typu diktyostélé (jednotlivé cévní svazky xylému jsou obtočeny floémem). Postrádají druhotné tloustnutí. Sporangia jsou uložena ve výtrusnicových kupkách (= sory), které jsou kryty různými způsoby. Na sorech jsou 2 typy buněk. Buňky tlustostěnné tvoří tzv. prstenec (= annulus), jednotlivé buňky časem vysychají a zmenšují se a nemají živý obsah. A další buňky tvoří obústí (= stomium), což je místo, kde pak výtrusnice puká a tedy i místo, kterým vypadnou jednotlivé výtrusy. Typickým znakem pro Polypodiidae jsou pleviny – šupiny na řapících, kterých je v závislosti na druhu různý počet. Tato podtřída obsahuje kolem 9000 druhů, a to zejména v těchto řádech:

Marsileidae[editovat | editovat zdroj]

Jsou to heterosporické kapradiny, které mají v megasporangiu jedinou megasporu. Jsou to vodní kapradiny kořenící ve dně. Byliny s drobným oddenkem solenostélické stavby. Listy jsou dlouze řapíkaté, čtyřčetné, nebo úzce čárkované bez ploché čepele. Jsou rozšířené v mírných pásech i tropech snad celého světa.

Zástupci:

Salviniidae[editovat | editovat zdroj]

řád nepukalkotvaré (Salviniales)

Jsou to heterosporické kapradiny, které mají v megasporangiu jedinou megasporu. Jsou to vodní rostliny, zpravidla volně plovoucí.

čeleď nepukalkovité (Salviniaceae)

Byliny se stonkem nesoucím 3četné přesleny listů, z nichž 2 jsou zelené a 1 je přeměněný v kořenové niťovité úkrojky, na jejichž spodu jsou kulovitá sporangia.

Zástupci:

Fylogenetický strom[editovat | editovat zdroj]

Fylogenetické vztahy mezi jednotlivými recentními čeleděmi kapradin, vyplývající z posledních (2011) fylogenetických studií, ukazuje následující fylogenetický strom:[1]
PsilotaceaeOphiglossaceae

Marattiaceae
Equisetaceae
Osmundaceae
Hymenophyllaceae


MatoniaceaeDipteridaceae
Gleicheniaceae


Lygodiaceae
SchizaeaceaeAnemiaceaeSalviniaceaeMarsileaceaeThyrsopteridaceae
Loxsomataceae
CulcitaceaePlagiogyriaceae
Cibotiaceae
MetaxyaceaeDicksoniaceae

CyatheaceaeSaccolomataceae
Cystodiaceae
LonchitidaceaeLindsaeaceaePteridaceae
Dennstaedtiaceae

Diplaziopsidaceae
Cystopteridaceae
Aspleniaceae
ThelypteridaceaeRhachidosoraceae
Woodsiaceae

OnocleaceaeBlechnaceae
Athyriaceae


Hypodematiaceae
Dryopteridaceae
Lomariopsidaceae
Nephrolepidaceae
Tectariaceae
Oleandraceae
Davalliaceae


Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. Většinou u více vyvinutých je chrání ostěra. Když praskne, výtrusy se roznesou do okolí a vyklíčí v prokel. Cyklus se opakuje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEHTONEN, Samuli. Towards Resolving the Complete Fern Tree of Life. PLoS ONE [online]. , 13. říjen 2011, svazek 6, čís. 10, s. 1-6, e24851. Dostupné online. PDF: [1].ISSN 1932-6203. DOI:10.1371/journal.pone.0024851.  (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]