Cyateotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Cyatheales)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cyateotvaré

alternativní popis obrázku chybí
Cyatea Cyathea medullaris
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: kapraďorosty (Monilophyta)
Třída: kapradiny (Polypodiopsida)
Řád: cyateotvaré (Cyatheales)
A.B.Frank, 1877
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cyateotvaré (Cyatheales) je řád zahrnující starobylé stromovité kapradiny, které se na Zemi vyskytují již od jury. Jejich stonek druhotně netloustne, ale je poměrně dost zpevněn sklerenchymatickými pochvami a také zbytky řapíků. Listy jsou většinou zpeřené a mohou dosahovat délky až šesti metrů. Vyskytují se hlavně v horských tropech na jižní polokouli. Sporangia krátce stopkatá, nebo přisedlá, se šikmým anulem.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Někdy se sem řadí také řád Dicksoniales, což jsou stromy nebo byliny s většinou velkými zpeřenými listy, pokrytými chlupy přecházejícími v úzké pleviny. Sporangia jsou stopkatá s úzkým a šikmým anulem, sdružená při okraji listů.

  • Čeleď diksoniovité (Dicksoniaceae): většinou stromovité rostliny s kmenem pokrytým zbytky odumřelých listů a trichomy, nikoli však plevinami. Listy jsou velké a bohatě zpeřené. Objevují se v juře a zvláště v křídě, ale i v pozdějších dobách až do recentu. Rozšířené hlavně v tropech jižní polokoule.
    • diksonie antarktická (Dicksonia antarctica): rostlina s až 4 metry vysokým kmenem a až 2 metry dlouhými 2x zpeřenými listy. Nachází se v oblasti Austrálie a Tasmánie.
    • Cibotium schidei: kmen až 5 metrů vysoký s velkými převislými listy, které mohou dorůstat délky až 4 metry. Oblastí výskytu je Mexiko.