Frank Bainimarama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frank Bainimarama
Frank Bainimarama (2014)
Frank Bainimarama (2014)
Předseda vlády Fidži
Ve funkci:
5. leden 2007 – 24. prosinec 2022
PrezidentJosefa Iloilo
Epeli Nailatikau
Jioji Konrote
Wiliame Katonivere
PředchůdceJona Senilagakali
NástupceSitiveni Rabuka
Stranická příslušnost
ČlenstvíFiji First Party
Vojenská služba
SlužbaOzbrojené síly Fidžijské republiky
SložkaNámořnictvo Fidžijské republiky
Doba služby1975–2014
HodnostKontraadmirál

Narození27. dubna 1954 (69 let)
Tailevu
ChoťMaria Makitalena
Děti5
Alma materAsian Institute of Technology
Dalhousieho univerzita
Profesepolitik
Náboženstvímetodismus
OceněníOrder of Fiji
CommonsFrank Bainimarama
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frank Bainimarama, oficiálním jménem Ratu Josaia Voreqe Bainimarama (* 27. dubna 1954 Kiuva) je komodor fidžijského námořnictva a v letech 2007 až 2022 předseda vlády Fidžijské republiky.

Pochází z rodiny tradiční aristokracie z vesnice Kiuva na východě ostrova Viti Levu, absolvoval katolickou církevní školu. V roce 1975 narukoval k vojenskému námořnictvu, v osmdesátých letech sloužil v mírových silách OSN na Sinajském poloostrově, studoval management na Dalhousieově univerzitě v Kanadě, byl mu udělen Nejctihodnější řád sv. Jana Jeruzalémského. Roku 1997 se stal náčelníkem fidžijského generálního štábu a roku 1999 vrchním velitelem armády.

V květnu 2000 vyústilo napětí mezi Fidžijci a Indofidžijci ve státní převrat, který vedl George Speight. Prezident Kamisese Mara a premiér Mahendra Chaudhry byli svrženi a v zemi zavládl chaos. Moc převzala armáda, Bainimarama vyhlásil výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy, 18. července 2000 dosadil jako novou hlavu státu dosavadního viceprezidenta Josefu Iloila.

Ačkoli Bainimarama předal moc civilní vládě, snažil se nadále ovlivňovat politické dění v zemi a jeho spory s předsedou vlády Laiseniou Qarasem se vyhrotily kvůli otázce potrestání strůjců puče i kontroverznímu zákonu Qoliqoli, který měl přidělit státní půdu tradičním domorodým komunitám.[1] Bainimarama byl sesazen z čela armády, to však většina důstojníků odmítla a 6. prosince 2006 došlo k vojenskému převratu. Bainimarama prohlásil, že armáda je jedinou silou, která může zastavit rostoucí korupci a etnické konflikty a 5. ledna 2007 se prohlásil prozatímním předsedou vlády. V roce 2009 označil Nejvyšší soud Bainimaramovo převzetí moci za nelegální, prezident Iloilo však odmítl premiéra odvolat, zrušil ústavu a rozpustil Nejvyšší soud. Svoji pozici Bainimarama zlegalizoval v roce 2014, kdy se konaly volby, které vyhrála jeho strana FijiFirst.[2] Po volbách bylo obnoveno fidžijské členství v Commonwealthu, pozastavené v důsledku převratu. Po složení premiérské přísahy se Bainimarama vzdal funkcí v armádě. Ve své vládě přechodně vedl ministerstva financí, zahraničí a národní bezpečnosti, získal také pozici předsedy ragbyové federace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frank Bainimarama na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]