Přeskočit na obsah

Kokosovník ořechoplodý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKokosovník ořechoplodý
alternativní popis obrázku chybí
Kokosovník ořechoplodý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádarekotvaré (Arecales)
Čeleďarekovité (Arecaceae)
Rodkokosovník (Cocos)
L, 1753
Binomické jméno
Cocos nucifera
L, 1753
Synonyma
  • kokosová palma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) je palma z čeledí arekovitých, původem pravděpodobně z jihovýchodní Asie, pěstovaná v tropických oblastech na březích moří a velkých řek. Pěstován je pro svůj plod, respektive jeho semeno, nazývané kokosový ořech.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kokosovník ořechoplodý je až 30 metrů vysoká palma, v kmeni často prohnutá. Kmen je pokryt hustými kruhovými jizvami. Listy podlouhlého tvaru vyrůstají na vrcholku palmy a jsou dlouhé až 6 metrů a mají silnou tenkou žilku uprostřed. Řapík dosahuje délky až 1 m. Květy, vyrůstají v dlouhých latách z paždí listů a mají žlutou barvu, jsou samčí i samičí, opylování probíhá samosprašně.

Plodenství[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kokosový ořech.

Plodem kokosovníku je velká peckovice vejčitého tvaru o průměru kolem 30 cm. Pokožka je zeleného až žlutozeleného zbarvení. Konzumuje se vlastně semeno (kokosový ořech), ze kterého se sloupne vláknitý obal, který kokosu umožňuje rašení a plave na hladině vody, čímž umožnil rozšíření kokosovníku do mnoha částí tropického pásu. Na jedné palmě se urodí kolem 50–60 plodů.

Kokosový kmen

Semena a pohlavní rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Semeno kokosovníku je vlastně ono ovoce, které běžně konzumujeme. Je vejčitého tvaru o průměru kolem 15–20 cm, kryté velmi tvrdým oplodím. Uvnitř nezralých semen je vrstva bílkoviny, která vytváří ve vodě emulzi – kokosové mléko. Při zrání se podíl kokosového mléka zmenšuje, ale úplně nevymizí. Při usušení dužniny vzniká průmyslově využitelná kopra. Kokosovník se rozmnožuje výhradně semeny, jejichž klíčivost se pohybuje v rozmezí několika měsíců až let.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Produkce kokosových ořechů v roce 2016[1]
Stát Produkce
(miliony tun)
IndonésieIndonésie Indonésie 17,7
FilipínyFilipíny Filipíny 13,8
IndieIndie Indie 11,1
BrazílieBrazílie Brazílie 2,6
Srí LankaSrí Lanka Srí Lanka 2,5
Svět 59,0

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Kokosovník se pěstuje na březích velkých řek a moří, vyhovuje mu písčitá a písčito-hlinitá půda s větším podílem rašeliny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kokosovník se pěstuje již více než tří tisíce let, např. v Indii jsou první záznamy o jeho pěstování datovány již kolem roku 1000 př. n. l. Dříve se ze skořápek soustružily knoflíky a misky. Středoevropané se o kokosovníku dozvěděli v 16. století z antických spisů a herbářů.

Pěstování a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kokosovník je pěstován ve většině zemí tropického pásu, konkrétně ve více než 90 státech světa. Celková produkce činila v roce 2016 více než 59 milionů tun.[1] Většina světové produkce je soustředěna v tropech Asie, Indonésie, Filipíny a Indie společně produkují více než 72 % světové produkce kokosových ořechů.

Pěstování v domácnosti[editovat | editovat zdroj]

Kokosovník ze semena nerozmnožíme, neboť ovoce zakoupené v našich obchodech je již zbavené vláknité vrstvy podporující klíčení. Rostlina vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, v létě teploty v rozmezí 25-30 °C, v zimě by teploty neměly klesnout pod 18 °C. Pravidelná zálivka je nutností, avšak rostlina nesnáší přemokření. V období vegetačního růstu hnojíme rostlinu 1× týdně normálním hnojivem pro pokojové rostliny.

Současné rozšíření kokosovníku

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

Semeno kokosu (vlastní plod) obsahuje 60–67 % tuku, 20 % glycidů, 8 % proteinu a 6 % vody. Lisováním nebo extrakcí se získává kokosový olej s bodem tání 23–26 °C.

Využití[editovat | editovat zdroj]

  • potravinářství – ze žlutých květů se vyrábí sladká šťáva, která může být dále zpracována na cukr a palmové víno. Z kokosu se získává kokosový olej a kokosová moučka. Ze zkvašeného kokosového mléka se vyrábí lihovina zvaná arak. Z mladých listů se připravuje salát.
  • textilní průmysl – z vláknité vrstvy z oplodí se pletou rohože a pytle, spřádají se z ní motouzy
  • stavebnictví – listy si domorodé obyvatelstvo tropických oblastí pokrývá střechy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Crops [online]. [cit. 2018-08-24]. Dostupné online.  Countries - Select All; Regions - World + (Total); Elements - Production Quantity; Items - Coconuts; Years - 2016

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]