Papua (provincie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Papua
Puncakjaya.jpg
Papua – znak
znak
Motto: Karya Swadaya
Geografie
IndonesiaPapua.png
Hlavní město Jayapura
Souřadnice
Rozloha 365 466 km²[1]
Nejvyšší bod Puncak Jaya (4884 m n. m.)
Časové pásmo UTC+9
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 2,9 mil. (2 010)[2]
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "přibližně 8") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.přibližně 8 obyv./km²
Jazyk indonéština (oficiální), 269 místních papuánských a austronéských jazyků[3]
Národnostní složení domorodé papuánské a melanéské národy, Javánci, Bugisové, Minangkabauové, Batakové, Minahasové, Číňané
Náboženství křesťanství (protestantství 51 %, katolictví 25 %), islám (20 %), hinduismus, buddhismus
Správa regionu
Nadřazený celek Indonésie
Druh celku provincie
Podřízené celky 29 krajů (kabupaten) a 1 město (kota)
Oficiální web papua.go.id
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papua je největší indonéskou provincií. Rozprostírá se na většině západní části ostrova Nová Guinea. Na východě sousedí se státem Papua Nová Guinea. Provincie původně zabírala celou západní část ostrova, ale v roce 2003 byla rozdělena. V nejzápadnější části ostrova na poloostrově Ptačí hlava byla ustanovena provincie Irian Jaya Barat (nyní Západní Papua). Legalita rozdělení provincie je předmětem sporu zejména kvůli autonomii udělené provincii již v roce 2000.

Hlavním městem provincie je Jayapura na severovýchodě (200 000 obyvatel). Papua patří mezi nejméně zalidněné oblasti Indonésie, místní populace však patří mezi nejrychleji rostoucí v celém státě.[2] Důvodem je vysoká porodnost kombinovaná s přistěhovalectvím z jiných oblastí Indonésie.

Mapa Národního parku Lorentz s vyznačeným dolem Grasberg (fialově)

Převážnou část území dosud zaujímají původní lesy. Významným prvkem krajiny je pohoří Maoke, jehož nejvyšší vrcholy výrazně převyšují 4000 m. Nachází se zde nejvyšší hora Indonésie, Puncak Jaya. Mezi nejdelší řeky patří Digul a Mamberamo. Součástí provincie je řada menších ostrovů, největšími z nich jsou Dolak, Biak a Yapen. Nachází se zde také největší národní park celé jihovýchodní Asie, Lorentz. V těsném sousedství národního parku se přitom nachází jeden z největších dolů světa, Grasberg.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.statoids.com/uid.html
  2. a b Population growth ‘good for Papua’ [online]. The Jakarta Post, 2010-08-23 [cit. 2010-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-24. (anglicky) 
  3. GORDON, RAYMOND G., JR. Languages of Indonesia (Papua) [online]. Ethnologue: Languages of the World, 2005 [cit. 2010-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-21. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]