Přeskočit na obsah

Ptačí hlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o poloostrově. O hlavě ptáků pojednává článek Hlava.
Topografická mapa poloostrova

Ptačí hlava[1] (indonésky Kepala Burung, nizozemsky Vogelkop, také poloostrov Doberai a Rajčí poloostrov[2]) je velký poloostrov v severozápadní části ostrova Nová Guinea. Ve vztahu ke zbytku Nové Guineje na mapě skutečně poněkud připomíná ptačí hlavu. Od zbytku ostrova je oddělen Irianským zálivem a zálivem Berau. Poloostrov je rozdělen mezi indonéské provincie Západní Papua a Jihozápadní Papua.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Povrch poloostrova je rozmanitý, obsahuje nížiny i vysoká pohoří – Arfacké hory dosahují výšky téměř 3000 m n. m. Na sever od Arfackých hor se nacházejí o něco nižší Tamrauské hory.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Celý povrch poloostrova je pokryt deštným pralesem, v nižších polohách je to nížinný tropický prales, v horách pak horské lesy. Protože Nová Guinea patří k australskému kontinentu, je zdejší fauna australského původu, vyskytují se tu vačnatci. Fauna je velmi rozmanitá a nachází se zde mnoho endemitů. Mezi zdejší endemity patří i např. rajka královská.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Původními obyvateli jsou melanéští Papuánci, kteří jsou příbuzní domorodým Austrálcům. V současnosti je nicméně ostrov postupně osídlován mongoloidními Indonésany z Jávy a jiných oblastí Indonésie.

Největší města jsou Manokwari a Sorong, obě mají přes 100 000 obyvatel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Západní Papua. www.czechtimes.cz [online]. [cit. 2015-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-03. 
  2. Index českých exonym: Standardizované podoby, varianty. 1. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2006. 125 s., mapy. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 80-86918-04-1. S. 60, 118. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]