Papuánci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Skupina Papuánců ve městě Mt.Hagen

Papuánci je souhrnný název pro obyvatele Nové Guineje a přilehlých ostrovů, mluvčí papuánských jazyků. Moderní výzkumy ukazují, že jsou původními obyvateli Nové Guineje a dorazili zde asi před 50 000 lety (tehdy ještě Nová Guinea tvořila s Austrálií jeden kontinent, protože hladina moře byla níže než dnes). Jsou to Melanésané a patří k Australoidní rase. Rasově i lingvisticky se odlišují od Austronésanů, kteří mluví austronéskými jazyky a pocházejí z Asie (jejich původní pravlast je na Tchaj-wanu a na Novou Guineu dorazili před 3000 lety). Toto rozlišení ale nemusí být vždy přesné, protože mezi Austronésany a Papuánci docházelo k různému stupni mísení, takže např. některé papuánské kmeny v pobřežních oblastech mluví austronéskými jazyky. Papuánci jsou střední postavy, většinou pravidelně vyvinutí a svalnatí. Pleť je černohnědá, vlasy tmavé, na konci často narudlé, hrubé, v průřezu eliptické a často se upravují v účes obklopující kulovitě celou hlavu mohutnými kudrnami. Co do tvaru lebky jsou Papuánci dolichokefalní, obličej je mírně prognátní, se širokým, často silně zahnutým nosem, tlustými rty a silnými, kudrnatými vousy, nohy jsou dlouhé a tenké, avšak svalnaté a pružné. Jsou zruční a vynalézaví v mechanických pracích, ale jsou téměř neschopni abstraktního úsudku. Povahou jsou Papuánci velice vznětliví, málo zdrženliví, vychloubaví a velice mstiví.

Genetika[editovat | editovat zdroj]

Podle jedné studie jsou Austrálci a Melanésané včetně Papuánců jedinými lidmi, kteří se křížili s dnes vyhynulým druhem člověka, Denisovany. Podíl genů Denisovanů na papuánském genomu se odhaduje na 4-6%.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Carl Zimmer."Denisovans Were Neanderthals' Cousins, DNA Analysis Reveals", 22 December 2010. Ověřeno k 22 December 2010. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]