Papuánské jazyky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Papuánské jazyky
Rozšíření papuánských jazyků.
Rozšíření papuánských jazyků.
Rozšíření Nová Guinea a přilehlé ostrovy, Helmahara, Tidore, Ternate, Alor, Kisar, Timor, Bismarckovo souostroví, Šalamounovy ostrovy
Počet mluvčích zhruba 3 miliony
Počet jazyků zhruba 700-800
Klasifikace
Dělení
Dělení a dalších zhruba 15 rodin

Papuánské jazyky jsou skupinou jazyků ostrova Nová Guinea a některých dalších menších ostrovů v této oblasti. Jde o skupinu, která pravděpodobně nemá společný původ a netvoří tak jednotnou rodinu. Papuánské jazyky jsou zřejmě původní jazyky této oblasti, odlišné od později rozšířených jazyků austronéských.

Jedná se vesměs o vzájemně velmi odlišné jazyky s malým počtem mluvčích. Dělí se většinou na 16 jazykových rodin, z nichž největší je rodina trans-novoguinejská, do které různé systémy řadí 500-600 jazyků a zhruba polovinu všech mluvčích.

Mezi nejrozšířenější jazyky patří jazyky dani (250 000 mluvčích), enga (180 000 mluvčích), melpa (130 000), makasae (100 000) a ekari (100 000).

Vzájemná příbuznost jednotlivých rodin je sporná, ovšem podobnost bývá někdy hledána u andamanských jazyků. Lingvista Joseph Greenberg navrhoval vytvořit širokou indopacifickou rodinu, do níž by krom papuánských jazyků patřily právě andamanské jazyky a také vymřelé tasmánské jazyky. Nicméně tato hypotéza není obecně přijímána.

Souvisící články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]