Nigerokonžské jazyky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nigerokonžské jazyky
Mapa rozšíření nigerokonžských jazyků.
Mapa rozšíření nigerokonžských jazyků.
Rozšířenísubsaharská Afrika
Počet mluvčích358 milionů
Počet jazyků1000-1500
Klasifikace
ISO 639-2nic
Dělení

Nigerokonžská jazyková rodina je jedna z hlavních jazykových rodin světa a zahrnuje většinu jazyků subsaharské Afriky. Její jádro tvoří především tzv. bantuské jazyky, jimiž se mluví na většině jižní části kontinentu. O vzájemných vztazích dalších větví se nicméně vedou spory.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Významný pokrok přišel v práci Polyglotta Africana od Koellea, kde se pokusil o pečlivou klasifikaci jazykové skupiny, která v řadě případů odpovídá modernímu seskupení.

Diedrich Hermann Westermann vytvořil vnitřní klasifikaci tehdejších súdánských jazyků. V roce 1911 je ve své práci rozdělil na východní a západní.

Nigerokonžské jazyky bývají spojovány s nilosaharskými jazyky. Edgar Gregersen tyto dvě jazykové rodiny v roce 1972 sjednotil do konžskosaharské jazykové rodiny. Roger Blench zase v roce 1995 navrhl, aby nigerokonžské jazyky patřily pod nilosaharskou jazykovou rodinu, byly by rovnocenné se středosúdánskými jazyky.

Lingvista Joseph Greenberg předpokládal, že některé kordofánské jazyky stojí mimo nigerokonžskou jazykovou rodinu a teprve společně s ní tvoří tzv. rodinu nigerokordofánskou, nicméně od tohoto dělení bylo později opět ustoupeno. Nejistý je i vztah k nilosaharské jazykové rodině. Někteří lingvisté, kupříkladu Roger Blench, soudí, že nigerokonžské jazyky jsou větví nilosaharské jazykové rodiny, případně že obě skupiny tvoří společnou rodinu konžskosaharských jazyků.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Wolf, J.: Abeceda národů: výkladový seznam klanů, národností a národů, Praha: Horizont, 1984.
  • Comrie, B.: Atlas jazyků: vznik a vývoj jazyků napříč celým světem, Praha: Metafora, 2007.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]