Přeskočit na obsah

Svahilština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o jazyce. O hudebním textu beze smyslu pojednává článek Svahilština (hudba).
Svahilština (Swahili, Kiswahili)
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníBurundi, Keňa, Mayotte, Mosambik, Somálsko, Jihoafrická republika, Uganda, Demokratická republika Kongo, Tanzanie
Počet mluvčích
  • 5 až 10 milionů rodilých mluvčích
  • 80 milionů uživatelů
Klasifikace
Písmolatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykTanzanie, Keňa a Uganda
(Africká unie)
Kódy
ISO 639-1sw
ISO 639-2swa (B)
swa (T)
ISO 639-3swa
Ethnologuerůzné
Wikipedie
sw.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svahilština (Kiswahili) je bantuský jazyk používaný ve východní Africe. Pro většinu mluvčích nejde o jazyk mateřský, ale především o dorozumívací a společně s angličtinou jde o nejdůležitější linguu francu východní Afriky. Za úřední jazyk byla prohlášena v Tanzanii, Keni, Rwandě a Ugandě. Zatímco počet rodilých mluvčích je odhadován v rozmezí 3 až 18 milionů, celkový počet uživatelů může být až 200 milionů.

Svahilština má gramatiku založenou na bázi jazyků bantuských, ale její slovní zásoba je směsicí převážně bantusko-arabsko-anglickou. To odráží nedávné období britské koloniální nadvlády a předešlé expanze arabské (ománské), menší vliv na slovní zásobu měly i perština, portugalština, hindština a některé africké jazyky. Rozeznáváme 3 hlavní dialekty:

  • unguja je ve svahilštině jméno ostrova Zanzibaru, kde se tento dialekt vyvinul. Je považován za nejčistší a standardní formu svahilštiny, která se rozšířila po celé Tanzanii
  • mwita pochází z Mombasy a používá se na většině území Keni
  • amu je nejmenší nářečí s domovem na ostrově Lamu a několika malých ostrovech sousedních

Svahilština je i dnes dynamicky se vyvíjející jazyk, v období postkoloniálním vznikl smíšením angličtiny se svahilštinou s malou příměsí hindštiny nový slangový dialekt zvaný sheng.

Ve svahilštině existuje bohatá literatura. Nejstarší svahilské nápisy najdeme na náhrobních kamenech pocházejících ze 14. století, později v ní byla psána islámská poezie, do 18. století se používalo písma arabského, od 19. století je svahilština psána latinkou. Nejznámějšími spisovateli 20. století jsou Ngũgĩ wa Thiong'o, Meja Mwangi a Shaaban Robert.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

rozšíření svahilštiny

Svahilština se používá v těchto zemích:

Fráze[editovat | editovat zdroj]

  • hakuna matata – jedna z nejznámějších frází, proslavená kreslenou Disneyovkou Lví král. Znamená „žádný problém“ nebo „neboj“ (doslova: „nejsou potíže“).
  • Jambo! – pozdrav užívaný především v kontaktu s turisty, mezi domorodými mluvčími je většinou ohýbán (např. hamjambo, hatujambo). Pozdravů jsou desítky (např. Habari za leo? Habari za kazi?). Na převážně muslimském pobřeží Keni a Tanzanie se často zdraví Salam alejkum…
  • „Děkuji“ se svahilsky řekne „asante“.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Svahilsky Česky
moja jeden
mbili dva
tatu tři
nne čtyři
tano pět
sita šest
saba sedm
nane osm
tisa devět
kumi deset

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

svahilsky

Wote wamezaliwa huru na sawa katika heshima na haki. Wao ni aliyejaliwa akili na dhamiri na wanapaswa kutenda katika roho ya udugu.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]