Západní Nová Guinea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
lokalizace Západní Nové Guiney

Západní Nová Guinea (dříve Irian Jaya či Západní Irian) je západní část ostrova Nová Guinea spravovaná Indonésií.

Přičlenění západní Nové Guineje k Indonésii je sporně vnímáno domorodci a mnoha nevládními organizacemi jako je Hnutí svobodné Papui nebo Mezinárodním Parlamentem Západní Papui, jehož poslanci jsou také občané Velké Británie, České republiky, Nového Zélandu, Austrálie nebo Spojených států. Odpůrci přičlenění oblasti k Indonésii užívají název Západní Papua.

V současnosti je rozdělena na provincie Papua a Západní Papua. Plán indonéské vlády původně počítal s rozdělením na 3 provincie, tomu však zabránila silná opozice a nejasnosti ohledně legality rozdělení původní provincie. Sousedním suverénním státem je Papua-Nová Guinea.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od 1828/1848 Součást Holandské východní Indie.

1945 Holandská kolonie Indonésie získává samostatnost s výjimkou Západní Papuy, která zůstává v holandských rukou.

1952 Holandsko uznává právo Papuánců na sebeurčení a připravuje Západní Papuu na nezávislost Květen 1961 byla zvolena Rada Nové Guineje, první Papuánský parlament, který měl za úkol zajistit úplnou nezávislost do roku 1971

18.12.1961 Indonéští parašutisté vysazeni v Západní Papue. Indonésie hodlá získat Západní Papuu diplomatickou i vojenskou cestou. Spojené státy americké, ze strachu že se Indonésie stane komunistickou zemí, přiměli Holandsko k tomu, aby vydalo Západní Papuu Indonésii.

21.9.1962 OSN ratifikovala dohodu mezi Holandskem a Indonésií (New York Agreement), ve které bylo mimo jiné dohodnuto: Holandsko předá správu nad Západní Papuou do rukou UNTEA (United Nations Temporary Executive Authority) 1.10.1962 UNTEA předá správu nad Západní Papuou do rukou Indonésie 1.5.1963 Do konce roku 1969 Indonésie zorganizuje referendum, ve kterém se všichni dospěli obyvatelé Západní Papuy budou moci rozhodnout pro samostatnost, nebo pro existenci v rámci Indonésie.

1969 Indonésie zorganizovala „Akt svobodné volby“ (Parapura Act, Act of free choice) ve kterém asi 1054 obyvatel Západní Papuy (po zastrašování[zdroj?] či úplatcích)[zdroj?] volilo pro existenci Západní Papuy v rámci Indonésie. Počet obětí genocidy organizované Indonéskou vládou na Papuánském obyvatelstvu (asi 1.3 milionu obyvatel) se odhaduje na 100.000 - 150.000.[zdroj?] V rámci Indonéského přesídlovacího programu (a taky ilegálně) bylo do Západní Papuy přestěhováno zhruba 1.2 milionu většinou muslimských obyvatel Jávy a Sumatry. Původní obyvatelstvo (většinou animistické a křesťanské) je marginalizováno. Jakarta anektovala Papuu po sporném a zřejmě zmanipulovaném referendu v roce 1969. Od té doby tam udržuje silné vojenské a policejní síly, které snadno potlačují slabě vyzbrojené separatisty. Situace tam připomíná Východní Timor. Zakázaný symbol separatistů, tzv. Papuánská ranní hvězda.

V roce 2000 Papua získala zákonem „Speciální autonomii“. Tento pokus o řešení situace však selhal. Zákon nebyl dostatečně implementován ve prospěch domorodého obyvatelstva.

V roce 2003 byla přes protesty domorodého obyvatelstva a přes „Zákon o speciální autonomii“ provincie Západní Papua rozdělena na dvě části.

Související články[editovat | editovat zdroj]