Denpasar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Denpasar je největším a hlavním městem indonéského ostrova Bali, současně má status hlavního města provincie Bali, jedné ze 33 indonéských provincií. V roce 2010 měl oficiálně 788.445 obyvatel.

Nedaleké mezinárodní letiště Ngurah Rai je 3. nejvytíženějším letištěm v zemi, nachází se však u letoviska Kuta, nikoli přímo v Denpasaru, jak je často mylně uváděno.

Historie

Denpasar byl hlavním městem království Badung. To si podmanilo Holandsko během Nizozemské intervence na Bali v roce 1906. Královský palác byl vyrabován a zbourán Holanďany, přičemž představitelé královské dynastie při této události spolu s mnoha zástupci balijské šlechty spáchali hromadnou rituální sebevraždu (tzv. puputan). Na památku této události je na dnešním centrálním náměstí, nesoucím název "Taman Puputan", socha Puputan z roku 1906. Denpasar nakonec zůstává správním centrem Regency Badung, a v roce 1958 dokonce začíná být sídlem vlády pro provincii Bali.

Poté, co se stal Denpasar centrem vlády pro Level II a Level I Badung, Bali zaznamenala prudký růst jak z hlediska fyzických a ekonomických, tak i sociálních a kulturních práv.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]