George Town (Malajsie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
George Town
Po směru hodinových ručiček od shora: Panoramatický záběr na město George Town, kostel Sv. Jiřího , Jubilejní věžní hodiny, panské sídlo Cheong Fatt Tze , výškové budovy na Gurney Drive, ,Eastern & Oriental Hotel
Po směru hodinových ručiček od shora: Panoramatický záběr na město George Town, kostel Sv. Jiřího , Jubilejní věžní hodiny, panské sídlo Cheong Fatt Tze , výškové budovy na Gurney Drive, ,Eastern & Oriental Hotel
George Town – znak
znak
George Town – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška14 m n. m.
StátMalajsieMalajsie Malajsie
Spolkový státPenang
Administrativní dělení13 městských částí
George Town
George Town
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha122,79 km²
Počet obyvatel708 127 (městská aglomerace 2 412 616) (2010)
Hustota zalidnění4 500 obyv./km²
Etnické složeníetničtí Číňané 56,4 %, Malajci (Bumiputera) 33,7 %, Indové 9,5 %
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityMalakka a George Town - historická města Malackého průlivu
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, iv
Odkaz1223 (anglicky)
Zařazení2008 (32. zasedání)
Správa
Vznik1786
Oficiální webwww.mbpp.gov.my
Telefonní předvolba+604
PSČ100xx až 108xx, 111xx až 118xx
Označení vozidelP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Town (psáno též Georgetown; čínsky 喬治市) je hlavním městem malajsijského státu Penang, metropolí ostrova Penang. Je druhý největším městem Malajsie, v roce 2010 zde žilo 708 128 obyvatel. Jeho metropolitní oblast Greater Penang je druhou největší konurbací Malajsie s odhadovanou populací 2,5 milionu osob. Malajsky bývá město také nazýváno Tanjung.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1786 ho založil kapitán Britské Východoindické společnosti Francis Light jako celní sklad a jednu z prvních britských osad v jihovýchodní Asii. Pojmenováno bylo na počest britského krále Jiřího III. Společně se Singapurem a Malakkou byl George Town součástí Průlivových osad pod správou Britské Východoindické společnosti, které se v roce 1867 staly korunní kolonií. Během druhé světové války byly britské pozice v Malajsku okupovány Japonským císařstvím. V září roku 1945 bylo město znovudobyto Britským impériem. 1. ledna 1957, krátce před vyhlášením nezávislosti Malajsie v srpnu 1957, byl George Town povýšen na město královnou Alžbětou II. V následujích letech obdržel status bezcelní zóny, jak zaručovala dohoda s britskou koloniální správou před udělením nezávislosti Malajsie. V roce 1967 byl tento status zrušen malajsiskou vládou, což vedlo k masivní nezaměstnanosti ve městě.

Velké množství koloniálních budov vyneslo v r. 2008 starému centru George Townu společně s historickou částí města Malakka zápis do světového kulturního dědictví UNESCO. K pestrému kulturnímu dědictví města patří i silný vliv zdejší čínské komunity.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]