Sia-men

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sia-men
厦门市
Poloha
Souřadnice
Stát Čína Čínská lidová republika
Administrativní dělení 6 městských částí
Sia-men
Sia-men
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 1 699,39 km²
Počet obyvatel 3 531 347 (2010)
Hustota zalidnění 2 078 obyv./km²
Etnické složení Chanové - 96 %
Mandžuové - 2 %
Chuejové - 1,9 %
Mongolové - 0,1 %
Správa
Status samosprávné město
Starosta Zhuang Jiahan
Oficiální web www.xm.gov.cn
Telefonní předvolba 592
PSČ 361000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sia-men (ZZ: 厦门, TZ: 廈門, pinyin: Xiàmén; doslova „Brána Velkého domu“; dříve též podle místní výslovnosti známé pod jménem Amoy) je přístavní město při Tchajwanském průlivu v provincii Fu-ťien v jihovýchodní Číně.

Na ploše 1640 km² čítá coby druhé největší město provincie Fu-ťien 1 570 000 obyvatel (z toho vlastní město asi 700 000) (podle odhadu z roku 2004). O jeho hospodářském významu svědčí fakt, že podle výše HDP na osobu (4660 USD) zaujímá 9. místo mezi čínskými městy (2003). V minulých stoletích patřilo k nejdůležitějším přístavům Číny – od roku 1541 se připlouvali Portugalci a další evropští obchodníci a přes Sia-men proudila do Evropy většina čínského čaje. Právě výslovnost jména pro tento nápoj ve zdejším nářečí jižní Min dala mnoha jazykům výraz pro čaj (např. anglicky tea, německy Tee). Sia-men bylo též mezi pěticí přístavních měst, které podle nankingské smlouvy z roku 1842 musela Čína otevřít zahraničnímu obchodu; v roce 1981 pak mezi prvními nově zřízenými zvláštními hospodářskými zónami.

V těsném sousedství, odděleno pouze 10 km úzkým průlivem, leží souostroví Ťin-men (Quemoy), pod správou Čínské republiky na Tchaj-wanu.

V severní části ostrova leží mezinárodní letiště Sia-men Kao-čchi, které se podle počtu ročně přepravených cestujících dlouhodobě pohybuje na začátku druhé desítky v rámci celé Čínské lidové republiky.

Slavné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]