Fu-čou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hlavním městě čínské provincie Fu-ťien. O městě v provincii Ťiang-si pojednává článek Fu-čou (Ťiang-si).
Fu-čou
福州
Foochow pic.PNG
Poloha
Souřadnice
Stát ČínaČína Čína
provincie Fu-ťien
Fu-čou na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 12 000 km²
Počet obyvatel 7 200 000 (2011)
Hustota zalidnění 600 obyv./km²
Správa
Status město na prefekturní úrovni
Starosta Čou Meng-ťün (尤猛军)
Oficiální web www.fuzhou.gov.cn
Telefonní předvolba 591
PSČ 350 000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fu-čou (čínsky pchin-jinem Fúzhōu, znaky 福州) je hlavní a největší město čínské provincie Fu-ťien se statusem městské prefektury.

Město je střediskem strojírenství, chemického, potravinářského, papírenského a textilního průmyslu. Hrubý domácí produkt (HDP) na hlavu roku 2008 dosáhl 33 615 ¥ (4 840 USD). Celkový HDP byl roku 2008 228,4 miliard ¥, při růstu 13 %.[1]

Fu-čou tvoří společně s prefekturou Ning-te na severovýchodě Fu-ťienu kulturní a jazykovou oblast Min-tung (闽东, doslova „východní Min“, Min je totiž starý název pro Fu-ťien).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Přesné datum založení není známo. Po dobytí státu Jüe v dnešním Če-ťiangu státem Čchu roku 306 př. n. l. přišli do Fu-ťienu uprchlíci vedení členy královské rodiny Jüe a založili zde stát Min-jüe, roku 202 př. n. l. bylo do Fu-čou přeneseno hlavní město Min-jüe. Roku 110 př. n. l. obsadila Fu-ťien říše Chan. Ve 4. století po dobytí severní Číny kočovníky přišla do města vlna uprchlíků. Roku 725 za dynastie Tchang město získalo dnešní název. V letech 909–945 bylo centrem království Min. Za říše Sung bylo prosperujícím střediskem námořního obchodu i vzdělanosti, žili zde filozof Ču Si a básník Sin Čchi-ťi. V mingské éře bylo východiskem plateb Čeng Chea. Přední postavení mezi čínskými přístavy si uchovalo i v 19. století, kdy bylo jedním z pěti otevřených přístavů uvedených v Nankingské smlouvě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavním letiště pro Fu-čou je mezinárodní letiště Fu-čou Čchang-le, které leží přibližně padesát kilometrů východně od města na území obvodu Čchang-le.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fuzhou na anglické Wikipedii.

  1. China Expat city Guide Dalian [online]. China Expat, 2008 [cit. 2009-02-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]