Nagasaki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nagasaki
Poloha města v rámci prefektury Nagasaki

Nagasaki (japonsky: 長崎市, Nagasaki-ši) je japonské přístavní město, které má 447 419 obyvatel (údaj z roku 2004). Nagasaki bylo druhým městem, na které byla v průběhu 2. světové války svržena atomová bomba. Je hlavním a největším městem prefektury Nagasaki.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před a po zásahu
Atomový hřib nad Nagasaki, 9. srpna 1945

Novověk[editovat | editovat zdroj]

Z historického pohledu nebyla lokace důležitá až do roku 1542, kdy poblíž zakotvily portugalské lodě, čímž se stalo místo důležitým pro import evropských výrobků (tabák, chléb, textil, atd.). Portugalci sem též dováželi velké množství zboží z Číny. To vedlo k transformaci v roce 1568 nevelké rybářské osady Fukaeno Ura, jejíž počátky sahají do 12. století, na město Nagasaki (volně přeloženo jako dlouhý mys).[1]

II. světová válka[editovat | editovat zdroj]

9. srpna 1945 se Nagasaki stalo po Hirošimě druhým cílem amerického atomového bombardování. Město bylo shodou okolností vybráno jako záložní cíl, protože nad primárním cílem, městem Kokura, byla příliš velká oblačnost. Jaderná puma s názvem Fat Man explodovala ve výšce 550 m nad městem a při výbuchu uvolnila energii odpovídající výbuchu 21 000 t TNT tedy 88 TJ. Výbuch způsobil devastaci větší části města a okamžitou smrt asi 40 000 obyvatel. Dalších 25 000 lidí bylo zraněno a tisíce dalších později zemřely na následky radioaktivního ozáření. Celkem zahynulo asi 74 000 obyvatel města.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. LUTTERER, Ivan; KROPÁČEK, Luboš; HUŇÁČEK, Václav. Původ zeměpisných jmen. Praha : Mladá fronta, 1976. 301 s. S. 188. (česky) 

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nagasaki ve Wikimedia Commons