Bali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Provincie Bali
Candidasa Lagoon 200507-3.jpg
Provincie Bali – znak
znak
Provincie Bali – vlajka
vlajka
Motto: Bali Dwipa Jaya
Geografie
Bali in Indonesia (special marker).svg
Hlavní městoDenpasar
Souřadnice
Rozloha5 633 km²[1]
Nejvyšší bodMount Agung (3142 m n. m.)
Časové pásmoUTC+8
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel4 225 384 (2014)
Hustota zalidnění750,1 obyv./km²
Jazykindonéština, balijština
Národnostní složeníBalijci (89 %), Javánci (7 %), Madurci (1 %) a další[2]
Náboženstvíbalijský hinduismus (přes 90 %), islám, křesťanství
Správa regionu
Nadřazený celekIndonésie
Druh celkuprovincie
Podřízené celky8 krajů (kabupaten) a 1 město (kota)
Označení vozidelDK
Oficiální webwww.baliprov.go.id
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bali je indonéský ostrov. Je nejzápadnější z Malých Sund, leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy (zejména ostrovy Nusa Penida, Nusa Lembongan a Nusa Ceningan) jednu ze 34 indonéských provincií, hlavním a největším městem je půlmilionový Denpasar na jihu ostrova. Je zároveň nejlidnatějším městem na Malých Sundách a druhým největším po Makasaru ve východní Indonésii. Ostrov je také největší turistickou destinací v Indonésii, známou uměním tance (tradičního i moderního), hudby, sochařstvím, malbami, výrobky z kůže a kovotepectvím. Turismus v oblasti od 80. let značně rostl. Podnikání související s cestovním ruchem tvoří 80% ekonomiky ostrova.

Na Bali žije většina příslušníků indonéské hinduistické menšiny. Protože v případě Bali jde o směs hinduismu a místní tradiční víry, hovoříme o balijském hinduismu, ke kterému se hlásí 86,9 % obyvatel.[3] Indonéský mezinárodní filmový festival se na Bali koná každoročně. Mezi další mezinárodní akce na Bali patří Miss World 2013 a výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a skupiny Světové banky v roce 2018. V březnu 2017 i v lednu 2021 označil TripAdvisor Bali v ocenění Traveller's Choice za nejlepší světovou destinaci.[4][5]

Bali je součástí Korálového trojúhelníku, oblasti s velkou rozmanitostí mořských živočichů, zvlášť ryb a želv.[6] Jen v této oblasti lze nalézt více než 500 druhů korálů budujících útesy.[7] Pro srovnání, je to sedmkrát více, než v celém Karibiku.[8] Bali je domovem zavlažovacího systému Subak, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Je také domovem pro sjednocenou konfederaci království složenou z deseti tradičních balijských královských rodů, každý rod vládne konkrétní geografické oblasti. Konfederace je nástupcem Balijského království. Královské rody nejsou uznány indonéskou vládou, nicméně, pochází z doby před nizozemskou kolonizací.[9]

Východně od Bali prochází Wallaceova linie, což je biogeografická hranice mezi oblastmi rozšíření asijských a australských druhů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starověk[editovat | editovat zdroj]

Na ostrov Bali dorazili první obyvatelé už kolem roku 2000 př. n. l. Byli to australo-asiaté, kteří přicházeli z Tchaj-wanu.[zdroj?] Nálezy datované do této doby ukazují kamenné nástroje, lodě i kostry skrčených těl. V této době se také objevují první psané texty. Tak vznikla vyspělá civilizace se zaměřením na pěstování rýže. Zdejší unikátní vodohospodářský systém zavlažování terasovitých rýžových políSubak – společně s několika chrámy byl v roce 2012 zapsán mezi lokality světového kulturního dědictví UNESCO.

V průběhu 4.–8. století našeho letopočtu se začíná šířit náboženství – hinduismus a buddhismus. Dnes je Bali jediný ostrov v Indonésii, kde má hinduismus většinu, ale dnes již hovoříme o balijském hinduismu.

Vliv Jávské dynastie (11. století–16. století) [editovat | editovat zdroj]

Od dvanáctého století začíná mít sílící vliv na Bali sousední ostrov Jáva. Ve čtrnáctém století si Bali podmaní jávský vládce Mandžapahit, což způsobí výrazné společenské i kulturní změny, mimo jiné zavede na Bali kastovní systém. Ne všichni obyvatelé Bali se chtěli přizpůsobit těmto novotám, proto se celé skupiny odebírají do odlehlých pralesů a hor, aby zde založily nové vesnice a ubránily se změnám. Dodnes žijí zcela odlišným způsobem, zachovávajícím tradiční zákony, na rozdíl od pobřežních oblastí.

Po pádu Madžapahita se začíná na Jávě vzmáhat islám, který doslova zaplavuje celý ostrov. Vzhledem k tehdejší síle islámu je dnes s podivem, že ostrov Bali zůstal výrazně hinduistický a buddhistický. Na Bali uprchla i královská rodina před islámem.

První kontakt s Evropany a ovládnutí Nizozemskem[editovat | editovat zdroj]

Koncem 16. století se na Bali začínají vyloďovat nizozemské expedice a velice rychle se zabydlují, i když s nápadem kolonizace přicházejí až o dvě století později. Přináší křesťanství a otevírají trh s rýží, opiem, otroky a ženami. Trh kvete a ostrovu si poprvé všímá i Británie.

V roce 1816 Británie ovládne okolní ostrovy a vzpouzející se Bali přitáhne pod vlastní křídla ozbrojenými silami, podobně jako kolonii Singapur, nebo městský stát Hongkong. O dva roky později však ostrov vrátí Nizozemsku, které uplatňuje čím dál větší sílu na podmanění tradic a zákonů.

V průběhu druhé světové války okupuje celou Indonésii Japonsko.

Nezávislost[editovat | editovat zdroj]

Po skončení války v roce 1945 se Nizozemsko pokusilo získat zpět své kolonie, ale zmatku využil první indonéský prezident Sukarno, který hbitě vyhlásil nezávislost. V roce 1949 byla Indonésie  uznána samostatnou zemí.

Novodobá historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1963 vybuchla sopka Gunung Agung a její mohutná erupce zabila tisíce lidí a zdevastovala velkou část ostrova. V sedmdesátých letech dochází k rozmachu turistiky, který formuje Bali do podoby, jak jej známe dnes.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Topografie ostrova Bali
Rýžové terasy na Bali – zavlažovací systém Subak

Bali leží východně od ostrova Jáva (odděleno 3,2 km širokým Balijským průlivem) a přibližně 8 stupňů jižně od rovníku. Od ostrova Lombok na východě je Bali odděleno Lombockým průlivem. Severní břehy omývá Jávské moře, jižní pak Indický oceán. Od východu k západu je ostrov asi 153 km široký, od severu k jihu je to asi 112 km. Rozloha činí 5632 km². Nejvyšším bodem je aktivní vulkán Mount Agung (3142 m n. m.), který naposledy soptil v březnu 1963. Vulkán Mount Batur je také stále aktivní. Před asi 30 000 lety prodělal katastrofickou erupci – jednu z největších vulkanických událostí na Zemi. Hory pokrývají střed ostrova a táhnou se na východní stranu. Na jihu krajina sestupuje do formy nánosové roviny zavlažované mělkými řekami, suchými v období sucha a rozlévajícími se v období dešťů. Nejdelší řekou ostrova je Ayung (75 km). Kromě Mount Agung je na ostrově ještě sopka Mount Batur, která je také stále aktivní a neméně zajímavá. Ze středu na východ ostrova se táhne pohoří. Na jihu je krajina rovinatá s množstvím sezónních řek. Celé pobřeží ostrova Bali omývá Indický oceán. Co se týká pláží, na jihu ostrova jsou bílo-zlatavé, v ostatních částech ostrova převážně šedočerné vulkanické. Zajímavostí jsou chrámy obklopené vodou a také mořské rezervace s bílým pískem a spoustou korálových útesů, které lákají k potápění a šnorchlování.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Protože je Bali pouhých 8 stupňů jižně od rovníku, má po celý rok poměrně stejné klima. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 30 °C s vlhkostí 85 %.[10]

Denní teploty v nízkých nadmořských výškách se pohybují mezi 20 až 33 °C, ale teploty se s rostoucí nadmořskou výškou významně snižují.

Západní monzun působí na Bali přibližně od října do dubna. Může přinést výrazné deště, zejména od prosince do března. Během období dešťů je na Bali výrazně méně turistů. Během velikonočních a vánočních prázdnin je počasí velmi nepřevídatelné. Mimo monzunové období je vlhkost relativně nízká a v nížinných oblastech většinou neprší.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Socha Dewi Sri, bohyně rýže

Na ostrově se mluví především balijštinou, která je odlišná od oficiálního indonéského jazyka Bahasa Indonesia. Rovněž na Lomboku místní kromě oficiálního jazyka používají svůj dialekt. V turistických oblastech se však bez problémů domluvíte anglicky.

Balijský tanec vycházející z hinduistického eposu Rámájana

Bali jako provincie[editovat | editovat zdroj]

Provincie Bali zahrnuje kromě ostrova Bali, který rozlohou i počtem obyvatel tvoří její rozhodující část, i několik menších ostrovů. Největšími z nich jsou Nusa Penida (203 km²), Nusa Lembongan (8 km²) a Nusa Ceningan, tyto 3 ostrovy najdeme jihovýchodně od Bali. Nejbližšími sousedními provinciemi jsou Východní Jáva na západě a Západní Nusa Tenggara na východě.

Měna[editovat | editovat zdroj]

Oficiální indonéskou měnou je indonéská rupie (IDR, Rp). Cizí měny, cestovní šeky, směnky a další bankovní nástroje mohou být dováženy na ostrov bez omezení. Omezení platí pouze pro vývoz rupie.

Obyvatelé a náboženství[editovat | editovat zdroj]

Momentální populace ostrova přesahuje 4 miliony obyvatel. Majoritou jsou Indonésané, ale ve městech je možné narazit také na čínské a indické obchodníky. Permanentně stoupá počet západních turistů trvale se usazujících na Bali. Dohled nad demografií je jednou z priorit indonéské vlády organizující kampaň pro plánované rodičovství se sloganem „Two is enough" (Dvě děti stačí). Zdá se, že akční program vlády se setkává s úspěchem, jelikož mladé rodiny mají momentálně průměrně 2–3 potomky, zatímco u předešlých generací bylo běžných i 9 dětí. Převážná část obyvatelstva žije v jižní a jihovýchodní části ostrova, kde se také soustřeďuje největší část turistického ruchu. Ačkoliv je hlavním indonéským náboženstvím islám, patří na Bali až 90% populace ke speciální větvi balijského hinduismu. Počet muslimských věřících se pohybuje kolem 5 % a pozvolna stoupá s přílivem pracovní síly z ostrovů Jáva a Lombok. Kolem 1 % obyvatel vyznává křesťanství nebo buddhismus.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Provincie se dělí na 8 okresů (kabupaten) a 1 město (kota):

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.statoids.com/uid.html
  2. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. [s.l.]: Institute of Southeast Asian Studies, 2004. 
  3. Peringatan. sp2010.bps.go.id [online]. [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. 
  4. Bali named as best destination in the world by TripAdvisor. NZ Herald [online]. [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. COCONUTSBALI. Bali named most popular destination on Tripadvisor’s 2021 Travelers’ Choice Awards | Coconuts Bali. Coconuts [online]. 2021-01-28 [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. DUDLEY, Nigel; STOLTON, Sue. Arguments for Protected Areas: Multiple Benefits for Conservation and Use. [s.l.]: Routledge 338 s. Dostupné online. ISBN 978-1-136-54292-3. (anglicky) 
  7. World heritage listing for Bali's 'Subak' tradition. www.abc.net.au [online]. 2012-06-27 [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. NOAA's Coral Reef Conservation Program: Which ocean basin has the most reef-building coral species?. web.archive.org [online]. 2014-05-12 [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. 
  9. ROBINSON, Geoffrey. The Dark Side of Paradise: Political Violence in Bali. [s.l.]: Cornell University Press 372 s. Dostupné online. ISBN 978-0-8014-8172-7. (anglicky) Google-Books-ID: m3Gfir3Ju70C. 
  10. Bali.com [online]. [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]