Bali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Provincie Bali
Znak
znak
Motto: Bali Dwipa Jaya
geografie

IndonesiaBali.png

Hlavní město: Denpasar
zeměpisné souřadnice:
Rozloha: 5633[1] km²
Nejvyšší bod: Mount Agung (3142 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+8
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 3,6 mil. (2009)
Jazyk: indonéština, balijština
Národnostní složení: Balijci (89 %), Javánci (7 %), Madurci (1 %) a další[2]
Náboženství: hinduismus (přes 90 %), islám, křesťanství
správa regionu
Nadřazený celek: Indonésie
Druh celku: provincie
Podřízené celky: 8 krajů (kabupaten) a 1 město (kota)
Oficiální web: http://www.baliprov.go.id

Bali je indonéský ostrov. Je nejzápadnější z Malých Sund, leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy jednu ze 33 indonéských provincií, hlavním a největším městem je půlmilionový Denpasar na jihu ostrova. Na Bali žije většina příslušníků indonéské hinduistické menšiny. Protože v případě Bali jde o směs hinduismu a místní tradiční víry, hovoříme o balijském hinduismu. Ostrov je také největší turistickou destinací v Indonésii, známou uměním tance, hudby, sochařstvím, malbami, výrobky z kůže a kovotepectvím.

Východně od Bali prochází Wallaceova linie, což je biogeografická hranice mezi oblastmi rozšíření asijských a australských druhů.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Topografie ostrova Bali
Rýžové terasy na Bali

Bali leží východně od ostrova Jáva (odděleno 3,2 km širokým Balijským průlivem) a přibližně 8 stupňů jižně od rovníku. Od ostrova Lombok na východě je Bali odděleno Lombockým průlivem. Severní břehy omývá Jávské moře, jižní pak Indický oceán. Od východu k západu je ostrov asi 153 km široký, od severu k jihu je to asi 112 km. Rozloha činí 5632 km². Nejvyšším bodem je aktivní vulkán Mount Agung (3142 m n. m.), který naposledy soptil v březnu 1963. Vulkán Mount Batur je také stále aktivní. Před asi 30 000 lety prodělal katastrofickou erupci - jednu z největších vulkanických událostí na Zemi. Hory pokrývají střed ostrova a táhnou se na východní stranu. Na jihu krajina sestupuje do formy nánosové roviny zavlažované mělkými řekami, suchými v období sucha a rozlévajícími se v období dešťů. Nejdelší řekou ostrova je Ayung (75 km).

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Socha Dewi Sri, bohyně rýže

Na ostrově se mluví především balijštinou, která je odlišná od oficiálního indonéského jazyka Bahasa Indonesia.

Balijský tanec vycházející z hinduistického eposu Rámájana

Bali jako provincie[editovat | editovat zdroj]

Provincie Bali zahrnuje kromě ostrova Bali, který rozlohou i počtem obyvatel tvoří její rozhodující část, i několik menších ostrovů. Největšími z nich jsou Nusa Penida (203 km²), Nusa Lembongan (8 km²) a Nusa Ceningan, tyto 3 ostrovy najdeme jihovýchodně od Bali. Nejbližšími sousedními provinciemi jsou Východní Jáva na západě a Západní Nusa Tenggara na východě.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Provincie se dělí na 8 okresů (kabupaten) a 1 město (kota):

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.statoids.com/uid.html
  2. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. [s.l.] : Institute of Southeast Asian Studies, 2004.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]