Soltýn barakuda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSoltýn barakuda
alternativní popis obrázku chybí
Soltýn barakuda
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď soltýnovití (Sphyraenidae)
Rod soltýn (Sphyraena)
Druh soltýn barakuda
Binomické jméno
Sphyraena barracuda
Edwards, 1771
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soltýn barakuda (Sphyraena barracuda) je ryba veliká 45 cm až 2,8 m, avšak ještě v 18. století námořníci běžně lovili barakudy měřící i 4,5 m. Její váha se pohybuje do 40 kg, nejtěžší ulovená barakuda vážila 46,7 kg. Žije 10–12 let. V ústech má velice ostré zuby. Má torpédovitou hlavu a když zapojí svoje zuby, usmrtí, na co má chuť. Barakuda má ploutev prsní, první hřbetní ploutev, druhou hřbetní ploutev, ploutve pánevní (párové), zadní ploutev a velice silnou ploutev ocasní. Její tělo má stříbrnou barvu a zpravidla na něm bývají skvrny.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Najdeme ji ve všech mořích tropického a subtropického pásu. Dospělí jedinci se zdržují na dně u korálových útesů. Když není dobré počasí a moře není klidné, stahují se ke břehům. Malé nebo mladé barakudy se vyskytují těsně u pobřeží v písčitých nebo řasami zarostlých vodách.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Potravu si tyto ryby obstarávají lovem. Loví vše od cejnů, kaniců, štítníků až po malé jedince vlastního druhu. Útočí nečekaně a rychle. Než se kořist vzpamatuje, barakuda ji drží v čelistech. Většinou ji hned usmrtí. Barakudy mají velice dobře vyvinutý zrak a loví i v kalných vodách. Při společném lovu hledají potravu v hejnech jiných ryb, kde mají velikou šanci na úspěch. Některé barakudy u korálových bariér jsou jedovaté, čímž se jejich maso stává nepoživatelným. Při lovu barakud je užitečná žlutá barva, jelikož barakudy žluté ryby často loví.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

K tomuto účelu se shromažďují do hejn. Např. barakuda středomořská se tře každoročně od dubna do září. Svých asi 5 000 vajíček kladou mladé ryby daleko od pobřeží. Starší jich ale mají až 300 000.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2017.2. 14. září 2017. Dostupné online. [cit. 2017-09-24]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]