Kobra královská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKobra královská
alternativní popis obrázku chybí
Kobra královská (Ophiophagus hannah)
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádhadi (Serpentes)
Čeleďkorálovcovití (Elapidae)
RodOphiophagus
Günther, 1864
Binomické jméno
Ophiophagus hannah
(Cantor, 1836)
Oblast výskytu kobry královské
Oblast výskytu kobry královské
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kobra královská (Ophiophagus hannah) je druhem jedovatého hada z čeledi korálovcovitých, který žije v oblasti jižní a jihovýchodní Asie, od Indie po Filipíny a Jávu. Je považována nejen za nejdelší kobru, ale i za nejdelšího jedovatého hada světa. Dorůstá délky až 5,7 metru a může vážit až přes 12 kg. Tělo kobry je olivově zelené s příčnými pruhy, spodní část má světlé zbarvení.

Kobra královská požírá hada, svou nejoblíbenější kořist

Jed[editovat | editovat zdroj]

Její jedové váčky obsahují velké množství vysoce účinného jedu, který dokáže usmrtit člověka během několika minut. Zvládla za poměrně krátkou dobu (během tří až čtyř hodin) zabít i dospělého slona, kterého kousla do chobotu. Jed kobry královské je neurotoxický, způsobuje tedy paralýzu nervového systému a smrt tak nastává obvykle zástavou dechu. Rozhodující je ale množství vstříknutého jedu, proto oddělění klinické toxinologie Adelaidské univerzity uvádí, že je uštknutí smrtelné pouze (navzdory jejím možnostem) v 50–60 % případů. Jsou známy i situace, kdy jed nevypustila vůbec. K poměrně málo úmrtím dochází také proto, že není příliš agresivní, ale ani hojná. Nebezpečná je hlavně v období rozmnožování, když brání své hnízdo.[2][3]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kobra královská se specializuje na lov jiných hadů (Ophiophagus = „požírač hadů“). Její nejoblíbenější kořistí jsou užovky (Colubridae). Zabíjí i další hady (např. krajty), včetně jedovatých druhů (kobra indická, bungar, ploskolebec) a příslušníků vlastního druhu. Doplňkovou kořistí jsou plazi (ještěrky), ptáci a hlodavci.[4] Kobra nutně nevypouští jed při každém útoku, někdy svou kořist udusí podobně jako hadi škrtiči. Zabité hady polyká od hlavy. Díky svému pomalému metabolismu nemusí kobra přijímat potravu i několik měsíců.

Rozmnožování a životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Samice klade v období od dubna do června asi 20 až 50 vajec do dvoukomorového hnízda, které sama staví. Je to jediný had, který si staví hnízda. V horní části hnízda zůstává po celou dobu inkubace, tedy 60 až 80 dnů. Vylíhnutá mláďata mají délku okolo 50 až 60 cm. Ve volné přírodě se dožívá obvykle okolo 20 let.[5][6]

Nepřátelé[editovat | editovat zdroj]

Kobra královská stojí na vrcholu potravního řetězce a má jen minimum nepřátel. Spíše mladých jedinců se může zmocnit promyka, která se ale zaměřuje hlavně na kobry indické a jiné menší hady. Ostatní jedovatí hadi nedokáží kobru královskou ohrozit, neboť ta je vůči jejich jedu imunní.[7] Nicméně krajty se někdy dokáží útoku kobry ubránit a udusit ji.[8][9]

Vztahy s člověkem[editovat | editovat zdroj]

Kobra královská disponuje prudkým neurotoxickým jedem, kterého má velké množství. Přesto nepatří mezi tzv. velkou čtyřku nejnebezpečnějších indických hadů (kobra indická, zmije řetízková, zmije paví, bungar modravý). Není totiž příliš hojná, v případě nebezpečí preferuje útěk a ne vždy vypustí do kousnutí jed. Přesto je zaznamenáno každoročně několik uštknutí. Důležité je podat co nejdříve sérum. Kobra se do kontaktu s lidmi dostává nejčastěji tak, že pronásleduje jiné hady, kteří v blízkosti lidských obydlí vyhledávají krysy, potkany a jiné hlodavce.

Kobra královská je druhým oblíbeným hadem pro krotitelé hadů spolu s kobrou indickou. Ačkoli není úplně hluchá, zvuk flétny neslyší, ale reaguje na její pohyby.

Zajímavý mýtus se vztahuje ke kobrám v Indii. Někteří lidé věří, že obraz toho, který zabije tohoto hada, zůstane v očích zaznamenán. Když pak mrtvého hada objeví jeho partner, může podle tohoto obrazu najít jeho vraha a pomstít se. Proto bývají u zabitých kober hlavy zničeny či spáleny.

Kobra královská se podle norem IUCN počítá mezi zranitelné druhy. Je to v důsledku ničení jejího přirozeného prostředí a také kvůli poptávce po jejím mase a kůži. Využívají se rovněž na výrobu "léčebných" prostředků v orientální medicíně.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
 2. http://www.toxinology.com/fusebox.cfm?fuseaction=main.snakes.display&id=SN0048
 3. KŮRKA; Antonín, PLEGER; Václav. Kobra královká (Ophiophagus hannah). 1984. Jedovatí živočichové. s. 124-125
 4. King Cobras, the largest venomous snakes. www.sjonhauser.nl [online]. [cit. 2013-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-19. 
 5. NG: King Cobra
 6. King Cobra
 7. NYTimes: How the King Cobra Maintains Its Reign
 8. Python vs. King Cobra (Youtube)
 9. Fatal Battle Between King Cobra and Giant Python Ends in Knots. news.nationalgeographic.com. 2018-02-02. Dostupné online [cit. 2018-02-03]. 
 10. VIERINGOVÁ, KNAUER. Obrazový atlas Ohrožené druhy zvířat, s. 125.

Literatura a film[editovat | editovat zdroj]

 • VIERINGOVÁ, Kerstin, KNAUER, Roland. Obrazový atlas Ohrožené druhy zvířat. Knižní klub, Praha 2012.
 • kobra královská v Česko-Slovenské filmové databázi
 • Hledání královské kobry (In Search of the King Cobra, Velká Británie, 2005, uvádí Austin Stevens)
 • Královna kobra a já (King Cobra and I, Velká Británie, 2006, uvádí Romulus Whitaker)
 • Nejnebezpečnější hadi Číny (Ten Deadliest Snakes: China, Velká Británie, 2013, uvádí Nigel Marven)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]