Kobra indická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kobra indická

Kobra indická (Naja naja)
Kobra indická (Naja naja)
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Hadi (Serpentes)
Čeleď: Korálovcovití (Elapidae)
Rod: Kobra (Naja)
Binomické jméno
Naja naja
L., 1758

Kobra indická (Naja naja) je druhem jedovatého hada, který žije v oblastech indického subkontinentu. Běžná velikost hada je okolo jednoho metru, vzácně jsou k vidění dvoumetrové exempláře. Přezdívá se mu "Brejlovec", protože má na svrchní straně krku kresbu, která při jeho roztažení, cítí-li se had ohrožen, připomíná brýle. Patří k tzv. "velké čtyřce", což jsou nejnebezpečnější hadi Indie

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Dospělí jedinci jsou tmavě hnědí, tmavě olivoví až černí, s charakteristickou kresbou brýlí, která ale může někdy chybět. Díky ní si tato kobra vysloužila lidovou přezdívku „brejlovec“. Kresba brýlí na svrchní straně krku je dobře patrná především u mladších hadů. Na hřbetě je žluté a bílé tečkování, které se často prolíná do vzoru úzkých světlých příčných proužků. Spodní strana těla je šedá nebo žlutavá, s tmavým pruhem na spodní straně krku. Ve středu těla je 21–23 řad dorzálií.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Kobra indická je vejcorodá, během měsíců duben až červenec kladou samičky do podzemních děr mezi 12–30 vajíčky. Malá háďata se narodí o 48–69 dní později a měří mezi 20–30 centimetry.

Jed[editovat | editovat zdroj]

Jed kobry indické obsahuje silné synaptické neurotoxiny, které působí na nervy, paralyzují také svaly a ovlivňují dýchací a srdeční činnost. Symptomy uštknutí se projevují od 15 minut do 2 hodin a fatální následky mohou nastat již do méně než jedné hodiny. Proto patří kobra indická mezi nejnebezpečnější indické hady.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyhýbá se aridním lokalitám, nalezena bývá na travnatých plochách v obdělávané krajině a v blízkosti vesnic, často také v blízkosti rýžových polí. V Himálaji vystupuje kobra indická až do výšek okolo 4000 m n. m.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Žere hlodavce, žáby a ptáky, v mládí i hmyz.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indian Cobra na anglické Wikipedii.