Neurotoxin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Snovačka kalichová (Latrodectus mactans) způsobuje svalové křeče, protože jed způsobuje vypuštění acetylcholinu do těla.

Neurotoxin je druh jedu, který negativně působí na nervový systém. Jedná se o často smrtelně nebezpečné jedy, které využívají některé organismy k obraně nebo útoku.

Přírodní látky[editovat | editovat zdroj]

Bakterie[editovat | editovat zdroj]

Mezi bakteriemi má velice silný neurotoxin Clostridium botulinum, která může při nesprávné výrobě nebo přípravě osídlit konzervy nebo domácí zavařeniny a vytvářet v nich botulotoxin, který je i v malém množství smrtící (smrt způsobí rychle ochrnutím dýchacích svalů). Proti jedu botulotoxinu existuje serum antibotulinum.

Členovci[editovat | editovat zdroj]

Mezi pavouky má neurotoxin např. Atrax robustus, který je vzdáleným příbuzným běžně chovaných sklípkanů. I u nich se však vyskytuje několik rodů disponujících neurotoxinem, i když slabším, ale nebezpečným. Jedná se např. o rod Poecilotheria, jehož jed způsobuje ochrnutí dlouhých svalů. Žádný z pravých sklípkanů smrt člověka nikdy nezpůsobil. Mnoho druhů štírů se také pyšní neurotoxickým jedem. Nejnebezpečnějším z nich jsou Androctonus australis a Leiurus quinquestriatus, jejichž silný jed může dokonce zabít člověka.

Obratlovci[editovat | editovat zdroj]

Neurotoxiny využívá ve světě plazů například kobra královská. Mezi rybami jej využívá například čtverzubci, známí z japonské kuchyně jako fugu. U nich se jedná o neurotoxin tetrodotoxin a smrt nastává při paralýze dýchacích svalů. Mezi obojživelníky využívají smrtelný neurotoxin žáby pralesničky (Dendrobatidae). Je zajímavé, že tyto žáby se v zajetí stávají neškodnými, svůj jed totiž získávají z brouků.[1]

Průmyslově vyráběné látky[editovat | editovat zdroj]

K průmyslově vyráběným neurotoxinům patří pesticidy (neonikotinoidy), ředidla a organická rozpouštědla (ethylbenzen, sirouhlík), silice (thujon), různá chemoterapeutika, bojové chemické látky, sloučeniny těžkých kovů (methylrtuť, diethylrtuť, dimethylrtuť a také opioidy, u nichž toxicita nastává v případě, že při svém odbourávání v játrech uvolňují toxické metabolity.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Calademy. www.calacademy.org [online]. [cit. 2013-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-11-14. 
  2. . Antinocicepční a neurotoxické účinky opioidů. , . . Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]