Prales

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prales

Prales (synonymum pro původní les) ve volnějším (a dnes častěji užívaném) pojetí je člověkem v podstatě neovlivněný les, kde druhová skladba a prostorová struktura odpovídají poměrům stanoviště, tzn. potenciálnímu přirozenému stavu (blíží se klimaxu). Za původní les (prales) lze označit i lesy, které byly v minulosti částečně člověkem ovlivněny, ovšem zásah neměl vliv na vybočení z přirozeného směru vývoje a stopy takového zásahu nejsou již dávno patrné. Termín prales lze ztotožnit s označením "les původní". Velmi vžité a tradiční je užívání termínu prales pro označováním některých lesů, které ve skutečnosti jsou "pouze" lesem přírodním či dokonce lesem přírodě blízkým – např. "prales Mionší", "Prales Bukačka", "Rýchorský prales" atd. Toto rozšířené označení přírodních lesů je z pochopitelných důvodů (turistický průmysl, regionální patriotismus) nesnadné u části veřejnosti odbourat. I z toho důvodu by měla odborná veřejnost užívat termín prales opravdu uvážlivě[1].

Přísnější definice pralesa požadovala nulové ovlivnění člověkem. Podle takové definice na Zemi už de facto žádný prales neexistuje, neboť člověk svou činností ovlivňuje celou planetu (z toho důvodu je spíše upřednostňována definice uvedená výše). V mnohých pralesích probíhalo vypalování porostů lidmi již před mnoha tisíci lety.[2] Před několika tisíci lety (i v době ledové) byla také původní skladba lesa odlišná a i druhy stromů postupně migrují.[3]

Padlé kmeny v přírodním lese Polom (CHKO Železné hory)

Pralesy v Česku[editovat | editovat zdroj]

Pralesy (původní lesy) zabírají v ČR pouze 921,23 ha, což je nepatrný zlomek celkové rozlohy lesů a relativně malá plocha i ve srovnání s lesy přírodními (přirozenými), které jsou definovány volněji.[4] V následujícím přehledu jsou uvedeny známější lokality uváděné tradičně jako „pralesy“, přestože některé z nich jsou spíše přírodními (přirozenými) lesy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pralesy.cz/?id=5976
  2. http://www.osel.cz/index.php?clanek=7426 - Lidé ovlivňují tropické pralesy JV Asie už 11 tisíc let
  3. http://earthobservatory.nasa.gov/Features/BorealMigration/boreal_migration3.php - Changes Since the Last Ice Age
  4. http://www.pralesy.cz/publik_syst2/files/si_cr_cz.pdf

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]