Monogamie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Socha páru v Polsku

Monogamie je příbuzenské pravidlo umožňující manželství pouze dvou lidí (párové manželství), obvykle mezi jednou ženou a jedním mužem. Analogicky u zvířat znamená monogamie to, že se po delší dobu páří pouze jeden samec s jednou samicí, kteří tak vytvoří trvalý pár, jako je tomu například u vlků nebo labutí.

Termín vznikl ze spojení řeckých slov monos (jeden, sám) a gamos (manželství, jednota). Jejím opakem je polygamie – manželství více než dvou partnerů, která se dále dělí na polygynii (více manželek) a polyandrii (více manželů).

Mnoho společností povoluje polygamii, ale celkově na světě převažuje monogamní forma manželství. Americký antropolog Robert Murphy uvádí, že velká většina světových manželství je monogamních.[zdroj?]

Jelikož v populaci je přirozené přibližně stejné zastoupení žen i mužů, monogamie by měla dobře odpovídat demografickým procesům. Monogamie také vede ke vzniku v současném světě nejrozšířenější[zdroj?] základní rodinné jednotky – nukleární rodiny, která se skládá z otce, matky a jejich potomků.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Robert F. Murphy, Úvod do sociální a kulturní antropologie. SLON, Praha 2001.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]