Sulawesi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sulawesi
Topografie ostrova
IndonesiaSulawesiProvince.png
Stát IndonésieIndonésie Indonésie
Topografie
Rozloha 174 600 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel 18 455 058 (2014)
Hustota zalidnění 105,7 obyv./km²
Největší sídlo Makasar
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sulawesi neboli Celebes[1] je jeden z ostrovů Velkých Sund. Leží v Indonésii a je to jedenáctý největší ostrov na světě. Má rozlohu 174 600 km². Hlavní město je Makasar.

Od Bornea ho dělí Makasarský průliv, od Filipín Celebeské moře a od Malých Sund Floreské moře. Ostrov tvoří čtyři poloostrovy a je velmi hornatý (nejvyšší hora se nazývá Mount Rantekombola). Jeho velkou část stále pokrývají původní lesy, které mimo jiné obývá i několik endemitních druhů jako babirusa celebeská nebo opice makak chocholatý.

První záznam o portugalských osadnících pochází z roku 1512. Za druhé světové války ostrov okupovalo Japonsko a od začátku 50. let 20. století je součástí Indonésie. Ostrov obývá sedm etnik: Toalalové, Torajové, Buginesové, Makassaresové, Minahasané, Moriové a Gorontalesané.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 23, 126. 
  2. https://www.britannica.com/place/Celebes

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]