Borneo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Borneo
Kalimantan (indonésky)
Politické rozložení ostrova
Politické rozložení ostrova
Stát IndonésieIndonésie Indonésie
MalajsieMalajsie Malajsie
BrunejBrunej Brunej
Rozloha 743 330 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Gunung Kinabalu (4 095 m n. m.)
Používané jazyky banjárština, indonéština a malajština
Tropický deštný les na Borneu

Borneo (v Indonésii Kalimantan) je třetí největší ostrov světa s rozlohou 743 330 km². Nachází se v jihovýchodní Asii mezi Indickým oceánem a Tichým oceánem. Na Borneu se rozkládal většinou deštný prales, jenž patří k nejstarším deštným lesům na světě a který je v současnosti velice ohrožen rychlou deforestací. Je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin. Nejvyšší hora Bornea se jmenuje Gunung Kinabalu a dosahuje nadmořské výšky 4095 m n. m. Na Borneu je také největší jeskynní sál na světě (Sarawacká síň).

Politické členění a geografie[editovat | editovat zdroj]

Politicky je rozdělený na Indonésii, Malajsii (Sarawak, Sabah) a Brunej. Město Martapura je proslulé po celé jihovýchodní Asii svým trhem s diamanty, drahými kameny a zlatem.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Ve vnitrozemí ostrova žijí domorodí Dajákové, kteří byli ještě na začátku 20.století obávanými lovci lebek. Na pobřeží žijí muslimští Malajci a také etničtí Číňané, kteří tvoří 29% populace Sarawaku a 18% obyvatel Západního Kalimantanu. V rámci vládního programu transmigrace se do indonéské části Bornea přistěhovalo mnoho migrantů z přelidněné Jávy, což vedlo ke konfliktům s Dajáky.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je pokrytý deštným pralesem, kde rostou endemické rostliny. Roste zde více než 15 000 druhů vyšších rostlin, z čeho je 3000 druhů stromů. Žije zde 221 suchozemských savců. Typickými představiteli místní fauny jsou slon indický bornejský (Elephas maximus borneensis), nosorožec sumaterský a orangutan bornejský (Pongo pygmaeus), kahau nosatý (Nasalis larvatus), levhart Diardův / pardál ostrovní (Neofelis diardi), trogon šedoprsý (Harpactes whiteheadi), několik vzácných ptačích druhů, dlouhoocasí makaci a také četné druhy motýlů.

Názvy[editovat | editovat zdroj]

  • Název Borneo je portugalským zkomolením názvu Brum.
  • Indonéský název zní Kalimantan. Zejména v Indonésii je ostrov označován výhradně tímto jménem. Někdy označuje pojem Kalimantan pouze část ostrova, která je pod správou Indonésie.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]