Borneo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borneo
Kalimantan (indonéština)
Politické rozložení ostrova
Politické rozložení ostrova
StátIndonésieIndonésie Indonésie, MalajsieMalajsie Malajsie, BrunejBrunej Brunej
Topografie
Rozloha737 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholGunung Kinabalu  (4 095 m n. m.)
Osídlení
Používané jazykybanjárština, indonéština a malajština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tropický deštný les na Borneu

Borneo (indonésky Kalimantan) je největší ostrov Velkých Sund a s rozlohou 737 000 km² třetí největší ostrov na Zemi.[1][2] Nachází se v jihovýchodní Asii mezi Indickým oceánem a Tichým oceánem. Na Borneu se rozkládal většinou deštný prales, jenž údajně patří k nejstarším deštným lesům na světě a který je v současnosti velice ohrožen rychlou deforestací. Je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin. Nejvyšší hora Bornea se jmenuje Gunung Kinabalu a dosahuje nadmořské výšky 4095 m n. m. Na Borneu je také největší jeskynní sál na světě (Sarawacká síň).

Politické členění a geografie[editovat | editovat zdroj]

Politicky je rozdělený na Indonésii (Jižní, Severní, Střední, Východní a Západní Kalimantan), Malajsii (Sarawak, Sabah) a Brunej. Je jediným ostrovem v moderní době, který patří třem státům (ve středověku bylo takových případů více, např. na Sardinii existovalo pět nezávislých království zvaných judicadus).[3] Spornou výjimkou je Kypr, kde kromě Kyperské republiky leží také mezinárodně neuznávaná Severokyperská turecká republika a britské suverénní vojenské základny Akrotiri a Dekelia.

Město Martapura je proslulé po celé jihovýchodní Asii svým trhem s diamanty, drahými kameny a zlatem.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Ve vnitrozemí ostrova žijí domorodí Dajákové, kteří byli ještě na začátku 20. století obávanými lovci lebek. Na pobřeží žijí muslimští Malajci a také etničtí Číňané, kteří tvoří 29% populace Sarawaku a 18% obyvatel Západního Kalimantanu. V rámci vládního programu transmigrace se do indonéské části Bornea přistěhovalo mnoho migrantů z přelidněné Jávy, což vedlo ke konfliktům s Dajáky.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Horniny tvořící Borneo jsou pouze 200 miliónů let staré.[1] Severní a východní část Bornea byla před 30 milióny let ještě pod vodou.[2] Ostrov je nyní pokrytý deštným pralesem, kde rostou endemické rostliny. Pro tvrzení, že je prales více než 100 miliónů let starý, není zdroj.[3] Takové tvrzení je spíše zavádějící.[4] V turonu i oligocénu zde patrně nebyly podmínky pro vznik deštného lesa.[4] Také například při posledním maximu doby ledové bylo Borneo součástí kontinentu.[5] Před několika tisíci lety tak jej zaplevelili i migrující lidé.[6]

Roste zde více než 15 000 druhů vyšších rostlin, z čeho je 3000 druhů stromů. Žije zde 221 druhů suchozemských savců. Typickými představiteli místní fauny jsou slon indický bornejský (Elephas maximus borneensis), nosorožec sumaterský a orangutan bornejský (Pongo pygmaeus), kahau nosatý (Nasalis larvatus), levhart Diardův (Neofelis diardi), medvěd malajský (Helarctos malayanus), trogon šedoprsý (Harpactes whiteheadi), několik vzácných ptačích druhů, dlouhoocasí makaci a také četné druhy motýlů.

Názvy[editovat | editovat zdroj]

  • Název Borneo je portugalským zkomolením názvu Brum.
  • Indonéský název zní Kalimantan. Zejména v Indonésii je ostrov označován výhradně tímto jménem. Někdy označuje pojem Kalimantan pouze část ostrova, která je pod správou Indonésie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 102.
  2. Universum, všeobecná encyklopedie. 1. díl. 1. české vydání. Odeon, Praha 2000. ISBN 80-207-1061-2. S. 621.
  3. JENNINGS, Ken. One Island, Three Nations: Is It Possible?. Condé Nast Traveler [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. https://web.archive.org/web/20081001191320/http://earth.leeds.ac.uk/ebi/publications/Maslin_2005.pdf - New views on an old forest: assessing the longevity, resilience and future of the Amazon rainforest (obrázek 2)
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4250149/ - Historical distribution of Sundaland’s Dipterocarp rainforests at Quaternary glacial maxima
  6. http://www.osel.cz/7426-lide-ovlivnuji-tropicke-pralesy-jv-asie-uz-11-tisic-let.html - Lidé ovlivňují tropické pralesy JV Asie už 11 tisíc let

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]