Národní park Kinabalu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Kinabalu
Světové dědictví UNESCO
Mount kinabalu 01.png
Smluvní stát MalajsieMalajsie Malajsie
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium ix, x
Odkaz 1012 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2000 (24. zasedání)

Národní park Kinabalu se nachází na Borneu v malajsijském Sabahu. Byl založen v roce 1964 jako jeden z prvních národních parků Malajsie vůbec. Pokrývá plochu 754 čtverečních kilometrů a jeho dominantou je stejnojmenná hora. Od roku 2000 je součástí světového dědictví UNESCO.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Kinabalu je jedním z nejmladších vulkanických pohoří na světě, které vzniklo před 10-35 miliony lety. Hora stále rostle o 5 mm ročně. 5. června 2015 horu Kinabalu poškodilo zemětřesení o síle 6,0 stupňů, které způsobilo skalní sesuvy po celém obvodu horského masivu.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Národním parkem Kinabalu přechází 4 klimatické zóny, které formují tyto hlavní biomy: nížinné dipterokarpové lesy (pod 1200 m), horské dubové lesy (1200-1800 m), jehličnaté lesy (2800-3700 m) a alpínskou luční a keříčkovou vegetaci (nad 3700 m). Zde rostou rododendrony, které ale najdeme i níže, v zóně horského lesa.

Oblast je specifická svou vysokou biodiverzitou a množstvím endemitů. Mezi nimi najdeme například masožravé láčkovky nebo orchideje. Roste zde také Rafflesia keithii, jejíž květ může mít téměř jeden metr v průměru.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kinabalu National Park na anglické Wikipedii.