Neofelis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Pardál. Tento článek pojednává o českém označení rodu Neofelis, konkrétní skupině velkých koček. Možná hledáte: o stupeň obecnější označení levhart. Anebo Pardál (pivo).
Jak číst taxoboxNeofelis
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďkočkovití (Felidae)
Podčeleďvelké kočky (Pantherinae)
RodNeofelis
Gray, 1867
Areál rozšíření
Druhy
Sesterská skupina
Panthera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neofelis (levhart, pardál) je rod velkých koček, sesterský rodu Panthera. Obývá Asii. Zahrnuje dva druhy. Zaprvé je to levhart obláčkový (Neofelis nebulosa), který žije v jižní, jihovýchodní a východní Asii. Populace levhartů z ostrovů Borneo, Sumatra (a možná Batu), dříve uváděná jako poddruh Neofelis nebulosa diardi, je od roku 2006 považována za samostatný druh levhart Diardův.[1][2][3]

Oba druhy se vyznačují charakteristickou morfologií a zbarvením, díky čemuž jsou jednoznačně odlišitelné od ostatních kočkovitých šelem. Mají na bocích velké skvrny ve tvaru obláčků, relativně krátké končetiny a podsaditou tělesnou stavbu. Ocas mají dlouhý a silný. Jejich hlava je velká a muskulaturní. Disponují velmi dlouhými špičáky (i více než 4 cm), ve srovnání s celkovými rozměry těla relativně nejdelšími ze všech kočkovitých šelem. Tlamu dokáží rozevřít až do úhlu 90° (pro srovnání u pumy je to jen 65°). Klouby zadních nohou vykazují neobyčejnou pohyblivost, která jim umožňuje výborný pohyb po stromech. Kromě jiných hlasových projevů vydávají dlouhé sténavé volání, které je slyšitelné na velkou vzdálenost.[4]

Jejich habitatem jsou různé typy tropických lesů, především jihovýchodní Asie. Pohybují se velmi obratně po stromech, dokáží šplhat hlavou dolů nebo zavěšeni na větvi visíce dolů. Živí se malými nebo středně velkými živočichy. Mezinárodní svaz ochrany přírody vede oba druhy jako zranitelné. Jejich počty ve volné přírodě klesají. Na vině je ztráta habitatu vinou odlesňování a lov kvůli kožešině a částem těl.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kitchener A. C., Beaumont M. A., Richardson D., 2006: Geographical variation in the clouded leopard, Neofelis nebulosa, reveals two species. Current biology 16 (23): 2377-2383.
  2. Buckley-Beason V. A., Johnson W. E., Nash W. G. a kol., 2006: Molecular evidence for species-level distinctions in clouded leopards. Current biology 16 (23): 2371-2376.
  3. Robovský, J., Zrzavý, J., 2007: Senzační objev druhého levharta obláčkového? Vesmír 86: 568-571.
  4. SUNQUIST, Fiona; SUNQUIST, Mel. The Wild Cat Book. Chicago an London: The University of Chicago Press, 2014. Dostupné online. S. 61–65. 
  5. WAI-MING, Wong. A Cat Clouded in Mystery. www.panthera.org [online]. 2018 [cit. 2019-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-19. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]