John Edward Gray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Edward Gray
Gray John Edward 1800-1875.png
Narození12. února 1800
Walsall
Úmrtí7. března 1875 (ve věku 75 let)
Londýn
BydlištěAnglie
Povoláníbiolog, zoolog, ornitolog, filatelista, botanik, entomolog a herpetolog
ZaměstnavatelBritské muzeum
OceněníRoll of Distinguished Philatelists
Manžel(ka)Maria Emma Gray
RodičeSamuel Frederick Gray
PříbuzníGeorge Robert Gray (sourozenec)
Emma Juliana Gray (nevlastní dcera)
Sophia Elizabeth Gray (nevlastní dcera)
PodpisJohn Edward Gray – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Edward Gray (12. února 18007. března 1875) byl britský zoolog, který od roku 1840 až do Vánoc v roce 1874 působil jako správce Britského muzea v Londýně. Gray vydal několik katalogů muzejních sbírek, které zahrnovaly rozsáhlé diskuze ke zvířecím skupinám, mimo jiné i popisy nových druhů a významně rozšiřoval přírodovědné sbírky, které dosáhly za jeho působení světové proslulosti.

John Edward Gray má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku J.E.Gray.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

John Edward Gray se narodil jako starší bratr George Roberta Graye a syn farmakologa a botanika Samuela Fredericka Graye (17661828) ve Walsallu, ale jeho rodina se brzy odstěhovala do Londýna, kde Gray studoval medicínu a o něco později pomáhal svému otci při psaní knihy The Natural Arrangement of British Plants (1821).

Poté, co se postavil proti Linneově společnosti, soustředil svou pozornost spíše na zoologii, než botaniku. V roce 1824 začal spolupracovat s Johnem Georgem Childrenem v Zoologickém ministerstvu britského muzea, kde mu pomáhal rozšířit sbírku plazů. V roce 1840 Childrena vystřídal a stal se správcem tamější zoologie.

V roce 1833, již jako uznávaný zoolog, založil Royal Entomological Society of London – Londýnskou královskou entomologickou společnost.

Během padesáti let, kdy působil v britském muzeu, napsal Gray téměř 500 souborů, které obsahovaly několik nových, vědě dosud neznámých druhů. Ty byly muzeu dodány sběrateli z celého světa, ze všech oborů zoologie a Gray obvykle přenechával popis nových ptačích druhů svému mladšímu bratrovi a kolegu Georgovi.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Gray se také aktivně zajímal o poštovní známky: 1. května 1840 koupil několik právě vydaných známek Penny Black a zařadil je do své sbírky, čímž se stal prvním světově známým sběratelem známek. V roce 1862 vydal prvního předchůdce dnešních katalogů známek pod názvem Hand Catalogue of Postage Stamps.[2]
  • Na jeho počest byla pojmenována indická volavka – Ardeola grayii.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Illustrations of Indian Zoology (18301835) (spolu s Thomasem Hardwickem)
  • The Zoological Miscellany. To Be Continued Occasionally. Londýn: Publikoval Treuttel, Wurtz a Co. (1831)
  • Catalog of Shield Reptiles (1855 a 1870)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 
  2. Wolfgang Maassen: Philatelie und Vereine im 19. Jahrhundert, Verlag: Phil Creativ, Schwalmtal 2006, ISBN 978-3-932198-69-4, S. 191

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]