Palmový olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostky palmového oleje. Světlejší barva je dosažena vařením

Palmový olej je forma jedlého rostlinného oleje získaného z oplodí palem, nikoli ze semen. Ze semen se připravuje tzv. palmojádrový olej, který má jiné složení. Palmový olej z palmy olejné (Elaeis guineensis) patří k nejběžnějším rostlinným olejům.

Využití a vliv na zdraví[editovat | editovat zdroj]

Palmový olej obsahuje velké množství vitamínu E, přírodních karotenů a nasycených mastných kyselin, které jsou podle některých autorů spojovány se vznikem aterosklerózy. Množství těchto kyselin je dokonce vyšší než ve vepřovém sádle. [1] Přispívá tak ke tvorbě cholesterolu v krvi. Hlavní složkou je kyselina laurová a kyselina palmitová. Palmový olej snáší vysoké teploty, nepřepaluje se a zachovává si své nutriční hodnoty, takže se v kuchyni užívá především na smažení. Obsažené karoteny mu dávají zlatavou barvu, kterou předává i připravovaným pokrmům. Výhodou je fakt, že tento olej pomalu oxiduje (vyšší trvanlivost v potravinách). Používá se jak při přípravě pokrmů (fritování a pečení), tak jako důležitá složka při výrobě biopaliva.

Tento olej může být obsažen ve směsných stolních olejích, margarínech, slaných i sladkých sušenkách, tatrankách, müsli tyčinkách, tureckém medu, čokoládě, nugetě, nutelle, instantních polévkách, bramborových lupínkách a v mnohých dalších potravinách.[2] Přidává se ale i do mýdel či kosmetiky.

I česká studie profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrzuje, že palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze nebezpečné nasycené mastné kyseliny.

Ačkoliv se ví, jak je nebezpečný, jeho láce všechny hrozby přebíjí. Je totiž o třetinu levnější než (už tak laciný) řepkový olej a dvakrát levnější než olej podzemnicový.

— KUBÍČKOVÁ, Klára. "Palmový zabiják". In: Víkend DNES, 27.–28.06.2015, 10-11 S.

Ekologický dopad[editovat | editovat zdroj]

Produkce palmového oleje, 2013

Do světa se vyváží hlavně z Malajsie a Indonésie (Borneo, Sumatra), kde se pěstuje na rozsáhlých plantážích, které vznikají vykácením (či vypálením) původního deštného pralesa. Dochází tak k nenávratným ztrátám biologické rozmanitosti a úbytku druhů. Většina druhů živočichů žijící v lese není schopna na plantážích přežít a je nucena migrovat nebo uhyne. Orangutani žijící v lese v korunách stromů zde živoří, jsou nuceni si hledat potravu na zemi a živit se výhony olejných palem, načež jsou jako škodná zvěř zabiti (1 500-5 000 orangutanů ročně). Mnoho mláďat orangutanů, jejichž matky jsou zabity, zemře nebo skončí v rukách překupníků.[3] [4]

Vymírání zvěře a celých živočišných druhů je však důsledkem pěstování i jiných druhů olejnin, jako jsou např. řepka olejná či slunečnice. Jejich pěstování vyústilo v oblasti mírného pásu k vykácení původních smíšených lesů a jejich nahrazení zemědělskou půdou. To vedlo a stále vede k úhynu velkého množství lesní zvěře, která tímto krokem ztratila své přirozené životní prostředí. V České republice tak již prakticky neexistují původní lesní porosty, jež byly nahrazeny polem, urbanizovanou plochou či lesními plantážemi na těžbu dřeva. Oproti jiným olejninám však palmové plantáže vykazují vysoké hektarové výnosy (v porovnání s řepkovým olejem cca 5× vyšší, oproti slunečnicovému cca 6× vyšší), díky čemuž je možné stejné množství oleje získat z malé plochy a na zbylém území ponechat přírodní krajinu. Při přechodu všech spotřebitelů od palmového oleje k jiným druhům olejů by tak bylo nutné oblast dnes využívanou k pěstování palem olejných několikanásobně rozšířit, což by mělo pro přírodní ekosystémy v okolí ničivé následky. Ve výsledku je tedy pěstování palmového oleje považován za jeden z nejcitlivějších způsobů získávání olejů z hlediska ochrany přírody.[5] [6] [7] [8]

Dnes také existují skupiny RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) a POIG (Palm Oil Innovation Group) vydávající důvěryhodné globální standardy pro trvale udržitelné pěstování palmového oleje. Každý uživatel má tedy možnost vybrat si výrobce podporujícího ekologický způsob pěstování palem olejných.[9] [10] [11]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Palmový olej: dobře utajený zabiják – dTest
 2. KUBÍČKOVÁ, Klára. Palmový zabiják. Víkend DNES. 2015-06-27.–28, s. 10-11.  
 3. Palmový olej nese miliardy, podle ekologů ale ničí Indonésii a Malajsii - iDnes.cz
 4. Palmový olej - zelená devastace přírody - Osel.cz
 5. Palm Oil Facts & Figures [online]. . Dostupné online.  
 6. Školní atlas světa. Praha : KARTOGRAFIE PRAHA.  
 7. BUREL, F.; BAUDRY, J.. Landscape Ecology : Concepts, Methods, and Applications. [s.l.] : [s.n.], 2003.  
 8. OPATRNÝ, E.. Zoogeografie. Olomouc : Vydavatelství UP, 1999.  
 9. MARITZOVÁ, Christine. Certifikace palmového oleje: Od partnerství k udržitelnosti. Praha : Glopolis, 2014. ISBN 978-80-87753-15-6.  
 10. Roundtable on Sustainable Palm Oil [online]. . Dostupné online.  
 11. Palm Oil Innovation Group [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]