Olejniny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Olejniny jsou plodiny obsahující větší množství oleje jako svou zásobní látku (v některých částech svého těla, nejčastěji v semenech). Plodiny patřící do olejnin jsou pěstovány právě pro svůj vyšší obsah oleje nebo kvůli určitému specifiku v jeho chemickém složení. Olej se získává lisováním. Použití těchto přírodních olejů je různé a záleží na obsahu mastných kyselin. Používají se pro výrobu potravin, paliv (biopalivo), maziv, využívají se jako složka nátěrových hmot a pro další chemické zpracování.

Do olejnin patří řepka olejka, slunečnice roční, len olejný. Dále můžeme za olejniny považovat také mák, sezam, z méně známých pak například skočec obecný (skočec habešský) nebo spíše polokulturní lnička setá. V oblasti středozemního moře roste olivovník evropský, lisováním jeho plodů (oliv) se získává olivový olej.

Olejniny mají také hodně vitamínů a minerálů. Olejniny produkují suchá semena. Měly by se co nejdříve sklízet. V některých případech jsou pěstovány na zelenou hmotu, ke krmným účelům. Vedlejším produktem jsou extrahované šroty a pokrutiny, které jsou i dobrým krmivem.