Diskuse:Palmový olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zpochybnil jsem faktickou přesnost článku. Při letmém pohledu na graf složení palmového oleje (P.O.) a citaci z jakési přílohy Dnes. Rozhodně nezpochybňuji negativní vliv výroby P.O. na unikátní biotopy tropických deštných lesů. Nicméně podle mě dostupných zdrojů není P.O. o nic škodlivější pro lidské zdraví než např. vepřové sádlo. Tím chci říct, že masové tažení proti P.O. v potravinách, dnes tak módní, se pokouší řešit zcela marginální problém oproti tomu skutečnému a tím je obecné likvidování deštných pralesů za účelem výroby biopaliv (lihu, P.O.): http://www.osel.cz/6114-biopaliva-pod-kritikou.html. A to především díky tomu, že potravinářský trh je narozdíl od palivového poměrně snadno saturovatelný. -- Tento příspěvek přidal(a) 144.24.20.232 (diskuse)

Naprosto absurdní argumentace, vrátil jsem editaci zpět. Jakési citace české akademické půdy (UK, prof.), Váš příspěvek nelze brát vážně, negativních důsledků je až příliš?! Mainstreem? Doložte ihned nepravdivosti, pochybnosti, lži, kterých se dle Vás dopustil pan prof. MUDr. Josef Šimek, DrSc. z Ústavu fyziologie LF UK, vysloveně Vás o to žádám!!! --Protestant (diskuse) 8. 3. 2016, 14:35 (CET)
Vážený wikipedisto, uvědomte si za a) netvrdím ani, že citace ze média je chybná, ani že tabulka složení je chybně, pouze to, že tyto dvě informace jsou ortogonální. A za b) neotírám se ani o práci pana profesora Šimka, ale o citaci mainstreamového media, kterou nepovažuji za encyklopedický zdroj. Pokud bude tato citace ozdrojována kromě odkazu na jí samotnou i na odkaz na samotný vědecký článek, kde je tato informace, je vše v naprostém pořádku. Děkuji. -- Tento příspěvek přidal(a) 144.24.20.232 (diskuse)
Tak za a) wikipedii, nejen cs.wiki, nezajímá právě jenom Váš názor, Vaše pojetí, ani ten můj, ale jenom skutečnost neodporující pravdivému tvrzení!, za b) pravda je vždy subjektivní, silou ji nebudete a ani nesmíte prosazovat jak Vy, tak ani já, za c) rozhoduje komunita, nikoliv jednotlivec, ten je svým způsobem irelevantní, d) všechna média, která jsou společnosti nějakým způsobem navenek exponovaná, jsou bohužel mainstreemová, smiřte se s tím! Citace čerpá, má svým způsobem popularizační charakter, z vědeckého článku, tudíž je správně! P.S.: Podepisujte se! --Protestant (diskuse) 8. 3. 2016, 14:59 (CET)
Nicméně musím doplnit můj první příspěvek. Je nutné si uvědomit, že ačkoli se v EU P.O. olej do paliv nepřidává (alespoň ne masově), na druhou stranu v jiných částech světa ano. Ale i naše "ekologická" snaha o používání biopaliv, která si vynucuje jejich nazanedbatelný podíl v běžných palivech si vynucuje (povinnou) poptávkou růst burzovní ceny především řepkového oleje. Tím se pádem potravinářský průmysl zvyšuje tlak na hledání levnější alternativy, kterou je P.O. A tím se opět zvyšuje jeho cena a tudíž i rentabilita jeho pěstování. -- Tento příspěvek přidal(a) 144.24.20.232 (diskuse) ¨

Chtěl bych poznamenat, že údaje na stránce jsou v rozporu se sebou samými. Studie profesora Josefa Šimka prokázala, že palmový olej neobsahuje žádné nenasycené mastně kyseliny. Tabulka hned vedle však říká, že kyselina olejová (která je nenasycená) je druhá nejvíce se v oleji vyskytující. Což nedává společně žádný smysl. Prosil bych o opravu (anebo aspoň vysvětlení, proč tomu tak je) článku. (2A00:1028:9943:A40A:3949:CD0A:4133:67A1 19. 3. 2016, 19:03 (CET))

Pokus o analýzu zdrojů[editovat zdroj]

"Že složení palmového oleje zdraví narozdíl například od oleje lněného, sezamového, slunečnicového, dýňového či olivového neprospívá, potvrzuje i studie Prof. MUDr. Josefa Šimka, DrSc., z Ústavu fyziologie LFUK Hradec Králové. Palmový olej neobsahuje blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze nasycené mastné kyseliny, které přispívají ke vzniku civilizačních chorob." [1] [Jana Bucharová, Několik důvodů, proč nepoužívat palmový olej, 25. 7. 2011.] (Ale dokonce i tento článek obsahuje rozpor, neboť autorka na jiném místě píše, že "palmový olej obsahuje spíše nasycené mastné kyseliny, nežli nenasycené".)

"I česká studie profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrzuje, že palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze ty nebezpečné nasycené." [2] [Palmový olej: levný zabiják, kterým se krmíme každý den, Klára Kubíčková, 4. července 2015]

Není uvedeno, o jakou studii se jedná, ale domnívám se, že p. Kubíčková ji nečetla a pouze přeformulovala větu z článku p. Bucharové.

Jednu studii p. Šimka jsem pomocí Google našel. Jmenuje se "Přístup k výběru a konzumaci rostlinných olejů", publikováno v Výživa a potraviny 1211-846X 63, 6 (2008). O palmovém oleji je zde jediná zmínka a o jeho složení se nepíše nic (prohledával jsem DOC verzi). "...živočišný rybí tuk je pro zdraví výhodný, zatímco rostlinný tuk palmový a kokosový nikoliv." PDF DOC

Závěr: víkendovou přílohu iDnes (resp. ona.idnes.cz) nepovažuji v tomto za věrohodný zdroj. --Jvs 19. 3. 2016, 19:56 (CET)

Děkuji Vám za analýzu zdrojů. Vzhledem k stávající podobě článku navrhuji odstranění šablony zpochybnění.(Z.Johny (diskuse) 30. 5. 2016, 13:09 (CEST))

Vytaženo z článku k začlenění jinam[editovat zdroj]

Vymírání zvěře a celých živočišných druhů je však důsledkem pěstování i jiných druhů olejnin, jako jsou např. řepka olejná či slunečnice. Jejich pěstování v minulosti vyústilo v oblasti mírného pásu k vykácení původních smíšených lesů a jejich nahrazení zemědělskou půdou. To vedlo k úhynu velkého množství lesní zvěře, která tímto krokem ztratila své přirozené životní prostředí. V České republice tak již prakticky neexistují původní lesní porosty, jež byly nahrazeny polem, urbanizovanou plochou či lesními plantážemi na těžbu dřeva.--Rosičák (diskuse) 12. 6. 2016, 16:11 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (září 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 1 externí odkazy či reference na stránce Palmový olej. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 2. 9. 2018, 02:41 (CEST)