Supermarket

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Supermarket

Supermarket je samoobslužní prodejna s nabídkou převážně potravinářského zboží denní potřeby a s doplňkovým nepotravinářským zbožím (drogerie, tisk). Prodejní plocha supermarketů se pohybuje v rozmezí od 400 do 2500 metrů čtverečních.[zdroj?]

Supermarkety v České republice[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam obchodních řetězců působících v ČR.

Prvním supermarketem v České republice byla MANA holandské společnosti Ahold v Jihlavě, otevřena byla 6. června 1991. Jejím manažerem a tedy prvním manažerem supermarketu v ČR vůbec byl Martin Hildemann.[1] O tři měsíce později začal nabízet zboží další supermarket ve Žďáře nad Sázavou.[zdroj?] V roce 1991 vstoupily na český trh i prodejny řetězců Delvita a Billa, v roce 1992 diskontní prodejny Plus.

Již dříve však byly některé obchodní domy a velké samoobsluhy nazývány velkoprodejnami. Vstup zahraničních společností provozujících supermarkety znamenal postupné prolomení dominantního postavení spotřebního družstva Jednota, ale také velmi ztížené podmínky pro drobné podnikání v oblasti prodeje potravin a spotřebního zboží.

Podle ČTK na konci roku 2004 bylo v ČR 555 supermarketů, 426 diskontních prodejen a 160 hypermarketů. Studie společnosti ACNielsen citovaná v MF Dnes v srpnu 2006 uvádí, že připadá na milion Čechů devatenáct velkopodlažních prodejen, což je nejvyšší poměr ze zemí ve střední Evropě. Prodejnami deseti nejsilnějších řetězců prochází téměř 40 procent útrat za potraviny, oblečení a elektroniku.

Na začátku roku 2017 bylo v ČR 1334 supermarketů.

V Česku také působí internetové supermarkety jako například iTesco.cz, či Rohlik.cz.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Před 15 lety otevřel první český supermarket. iDNES.cz [online]. 2006-08-11 [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]