Medvěd malajský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Medvěd malajský

alternativní popis obrázku chybí
Medvěd malajský
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Podřád: Psotvární (Caniformia)
Čeleď: Medvědovití (Ursidae)
Rod: Medvěd (Helarctos)
Binomické jméno
Helarctos malayanus
Raffles, 1821
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma

Biruang

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medvěd malajský (Helarctos malayanus), nazýván indonésky a malajsky jako Boreang Madu („medový medvěd“), je nejmenším příslušníkem čeledi medvědovitých. V kohoutku je vysoký jen 70 cm a tělo má dlouhé 1,1-1,4 m. Jeho hmotnost je 27–65 kg s tím, že samice jsou lehčí než samci. Je většinou černý a na krku má bílou skvrnu ve tvaru podkovy.

Výskyt a chování[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v Indočíně, v Indonésii a Malajsii. I když je to plaché zvíře, k člověku se chová poměrně přátelsky. Domorodí obyvatelé ho dokonce chovají jako domácího mazlíčka, ale zároveň byl dříve také hojně loven pro maso, kožešinu a žluč, používanou k medicínským účelům. Nyní je na celém svém území chráněn. I přesto ale jeho početní stavy klesají, jelikož dochází k ničení deštných lesů. Medvěd malajský totiž těžce snáší změny životního prostředí.

Medvěd malajský v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

Medvěd malajský se v zajetí snadno ochočí, vůči člověku se chová mírně a přátelsky. Anglický přírodovědec a guvernér Singapuru sir Stanford Raffles, který medvěda malajského objevil, roku 1821 napsal, že „Medvěd malajský je tak krotký, že může být chován v dětském pokoji.“ Další výhodou, usnadňující jeho chov je poměrně malá velikost. Proto je častým chovancem zoologických zahrad. Na území České republiky je chován v několika zoo: Ústí nad Labem, Hodonín, Děčín, Jihlava a Olomouc.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Medvěd malajský má velmi pestrý jídelníček všežravce, ale ze všeho nejraději má včelí med, za kterým je ochoten vylézt na strom. To odráží i jeho domorodá jména, znamenající v překladu "medový medvěd". Dále se živí ovocem, kořínky, listy, ale také ptačími vejci a hmyzem, zejména mravenci a termity, které vylizuje svým neobvykle dlouhým jazykem z otvoru vytvořeném rozerváním termitiště tlapami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]