Zoologická zahrada Jihlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zoologická zahrada Jihlava
Vstup do zoo
Vstup do zoo
Stát ČeskoČesko Česko
Město Jihlava
Datum založení 1957
Zaměření chovu kočkovité šelmy, opice a poloopice
Počet druhů 146[1]
Počet zvířat 671[1]
Vyhledávané druhy tygr, levhart, opice
Rozloha 9 ha
Členství WAZA UCSZ EAZA IZE EEP ESB ISIS
Souřadnice
Zoologická zahrada Jihlava
Red pog.svg
Zoologická zahrada Jihlava
Oficiální webové stránky

Zoologická zahrada Jihlava, která získala statut zoo v roce 1982, leží v malebném údolí říčky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města. Zoo je domovem pro téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jihlavská zoo se rodila celkem nenápadně. Vše začalo záměrem vybudovat zookoutek v zalesněném údolí toku říčky Jihlávky zvaném Heulos. Nápad se zrodil v roce 1957 v hlavě Oldřicha Vávry, inspektora pro kulturu a zakladatele a vedoucího populární Vávrovy skupiny. Spojil své síly s Jindřichem Weissem, který pracoval jako šéf kulisáků v jihlavském divadle.

Základ zookoutku tvořila především Weissova zvířata – bažanti a papoušci. Postupem času k nim přibyl pár medvědů hnědých, australští dingové, šakali, jaci, daňci, srny a karpatští medvědi. Většinou kuriózním způsobem Jindřich Weiss získal zvířata z různých koutů Evropy i České republiky: například když pomohl odchytit uprchlou samičku dikobraza ze zoo v Ústí nad Labem a dostal ji darem jako odměnu.

Postupem doby zařízení překročilo statut zookoutku. Byly vybudovány stáje, voliéra pro dravce a jiná zařízení, z nichž některá slouží dodnes. V roce 1960 po Jindřichu Weissovi jako vedoucí nastoupil Josef Vitásek. Za něj došlo i na zařízení na první pohled nepodstatné – lednici. Díky ní už nebylo nutné jezdit denně pro čerstvé maso pro zvířata na jatka. Zbudován byl pavilon opic a stáje pro kopytníky.

Africká vesnice s plameňáky starosvětskými

V roce 1967 do čela zookoutku nastoupil někdejší kurátor plazů královédvorské zoo Ing. Vladislav Jiroušek. Během skoro čtyřicetiletého období jeho ředitelství se z nepříliš komfortních prostor, které sloužily podle jeho slov spíše jako odkladiště nepohodlných zvířat z jiných zoo či zařízení, stala špičková zoologická zahrada se vším všudy (oficiálně získala status zoo v roce 1982). Musela překonat nejen negativní přístup mnoha úředníků a státních institucí, ale i živelní pohromu v podobě povodně v roce 1985, stejně tak nejisté období po sametové revoluci, které znamenalo drastické zvýšení cen a pokles návštěvnosti.

V roce 1994 byla zoo přijata za člena Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), což ji posunulo mezi významné evropské zoo. Deset let od vzniku samostatné České republiky se neslo ve znamení budování, přestavování, adaptování se na mezinárodní standardy a poměry.

V červenci roku 2005 na post ředitelky zoo nastoupila bývalá tisková mluvčí zahrady Ing. Eliška Kubíková. Vnikly zde nové pavilony: Mexické pueblo - Hacienda Escondido či moderní expozice pro chov medvědů malajských - Malay Medan. Zároveň zoo vstoupila do etapy svého největšího rozvoje! V roce 2011 se začal budovat projekt Zoo pěti kontinentů. V rámci něho vzniká v zoo řada nových expozicí a zvyšují se počty chovaných zvířat. Z nichž některá jsou v České republice chována pouze zde např. kunovec tečkovaný či komba Garnettova!

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Výběhy pro africké opice

V roce 2011 vstoupila zoo do vůbec největší etapy svého rozvoje. Začala stavba projektu: Zoo pěti kontinentů. Projekt Zoo pěti kontinentů bude stát celkem 135 miliónů korun, více než 94 miliónů financuje Evropská unie – ROP NUTS II Jihovýchod. V rámci něho vyrůstají v zoo ojedinělé nové expozice: 20. 4. 2013 byla otevřena expozice Australská farma, dále ji v červnu následovala expozice Africká savana (žirafy, zebry, vodušky, damani, komby, kočky pouštní či fenci) a na své otevření expozice afrických primátů, expozice hyen, Asijská expozice a supermoderní pavilon plazů. Celý projekt byl úspěšně dokončen v prosinci roku 2015, kd byl slavnostně otevŘen nový pavilon plazů.

Pavilon Africká savana od jihu

Jihlavská zoo je příspěvkovou organizací řízenou Městským úřadem v Jihlavě, který poskytuje finance. Každým rokem ovšem zoo zvyšuje míru své soběstačnosti.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Zoo Jihlava je rozdělena na několik expozic, v nichž se nachází vždy zvířata z určitého kontinentu nebo i menší oblasti. Kromě nich je zde i Pavilon šelem a Tropický pavilón.

Drápkaté opice, jež jsou symbolem zoo, jsou umístěny v různých pavilonech nebo expozicích. Jeden druh – tamarín pinčí – pobíhá po zoo volně.

Africká savana[editovat | editovat zdroj]

Expozice Africká savana je umístěna za novým hlavním vchodem v západní části zoo. Byla otevřena v létě 2013. Centrem expozice je pavilon ve tvaru velké africké chýše, ve kterém největší prostor zaujímá stáj žiraf.[2] Jsou zde však i výběhy dalších velkých afrických zvířat – především pštrosů dvouprstých, zeber a antilop. V interiéru jsou menší šelmy (fenci a kočky pouštní); v chodbě v patře je několik terárií pro zvířata aktivní především za soumraku nebo v noci: např. komba Gattnerova (Otolemur garnettii).

K expozici Africká savana přiléhá i další expozice a africkými opicemi. Kromě menšího pavilonu ji tvoří dva velké pletivem zcela kryté výběhy. Africkou oblast pak na severní straně zakončuje výběh a pavilon hyen žíhaných. Obě tyto expozice byly dokončeny také v roce 2013.

Další expozice[editovat | editovat zdroj]

Chovaná zvířata[editovat | editovat zdroj]

Tygr patří do specializace Zoo Jihlava. V roce 2013 se zde narodila i tygří samička Činta!

Specializací zoo je chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Momentálně je domovem pro cca 1000 zvířat v 200 druzích. Má největší kolekci drápkatých opic v republice a jako jedna z mála u nás chová jedovaté hady. 32 druhů patří mezi ohrožené druhy zapsané v tzv. Červené knize (anglicky Red Data Book – RDB): je mezi nimi většina kočkovitých šelem (např. tygr sumaterský, levhart perský, levhart sněžný neboli irbis, ocelot stromový), primátů (lemuři, giboni či zástupci z čeledi kosmanovitých), želv, hadů anebo medvěd malajský, který je nejmenším zástupcem medvědů na světě.

17 druhů je zařazených do Evropských záchovných programů (European Endangered Species Programme – EEP). Návštěvníci se mohou zastavit u několika desítek výběhů a zajít do nových expozic, jakými jsou např.: Australská farma s klokany, papoušky, kunovci či ledňáky nebo Africká savana s žirafami, zebrami i pštrosy, či amazonského pavilonu, kde je čekají piraně, tamaríni, kosmani, lvíček zlatý nebo lenochod. Třetí pavilon patří kočkovitým šelmám: jeho součástí jsou venkovní výběhy s trávou, stromy s nezbytnou vodní plochou, i vnitřní prostor pro chladná zimní období.

Servis pro návštěvníky[editovat | editovat zdroj]

Místní servis pro dětské návštěvníky

Kromě zvířat nabízí zoo pro své návštěvníky i řadu vedlejších aktivit a atrakcí. Zadní část zoo patří kromě Africké vesnice Matongo dětskému areálu. Ten tvoří lezecká stěna, lanovka a řada prolézaček. Nesmíme zapomenout ani na lanový park PraLEZ, který umožňuje všem vyzkoušet svoji šikovnost a odvahu na vysokých i nízkých lanových aktivitách. Nepostradatelné jsou samozřejmě toalety a hned několik míst s občerstvením. Návštěvníci si mohou ze své návštěvy odnést jako vzpomínku či dárek přátelům a blízkým upomínkový předmět zakoupený jak na obou vstupech do zoo tak i v prodejně specializované na prodej suvenýrů.

Volně přístupný je výběh koz kamerunských ve vesnici Matongo. Tito nejmenší zástupci poddruhů kozy domácí pocházející ze severní Afriky jsou velice temperamentní a rády se nechají zlákat na speciální krmivo, které je u výběhu k dispozici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Výroční zpráva Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2007
  2. Africká savana [online]. Zoologická zahrada Jihlava, 2013, [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.  
  3. Australská farma [online]. Zoologická zahrada Jihlava, 2013, [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.