Zoologická zahrada Jihlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zoologická zahrada Jihlava
Vstup do zoo
Vstup do zoo
Stát ČeskoČesko Česko
Město Jihlava
Datum založení 1957
Zaměření chovu kočkovité šelmy, opice a poloopice
Počet druhů 146[1]
Počet zvířat 671[1]
Vyhledávané druhy tygr, levhart, opice
Rozloha 9 ha
Členství WAZA UCSZ EAZA IZE EEP ESB ISIS
Souřadnice
Zoologická zahrada Jihlava
Zoologická zahrada Jihlava
Oficiální webové stránky

Zoologická zahrada Jihlava, která získala statut zoo v roce 1982, leží v malebném údolí říčky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města. Zoo je domovem pro téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. V roce 2018 získala zoologická zahrada Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost, 2. místo v kategorii veřejný sektor – ostatní.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jihlavská zoo se rodila celkem nenápadně. Vše začalo záměrem vybudovat zookoutek v zalesněném údolí toku říčky Jihlávky zvaném Heulos. Nápad se zrodil v roce 1957 v hlavě Oldřicha Vávry, inspektora pro kulturu a zakladatele a vedoucího populární Vávrovy skupiny. Spojil své síly s Jindřichem Weissem, který pracoval jako šéf kulisáků v jihlavském divadle.

Základ zookoutku tvořila především Weissova zvířata – bažanti a papoušci. Postupem času k nim přibyl pár medvědů hnědých, australští dingové, šakali, jaci, daňci, srny a karpatští medvědi. Většinou kuriózním způsobem Jindřich Weiss získal zvířata z různých koutů Evropy i České republiky: například když pomohl odchytit uprchlou samičku dikobraza ze zoo v Ústí nad Labem a dostal ji darem jako odměnu.

Postupem doby zařízení překročilo statut zookoutku. Byly vybudovány stáje, voliéra pro dravce a jiná zařízení, z nichž některá slouží dodnes. V roce 1960 po Jindřichu Weissovi jako vedoucí nastoupil Josef Vitásek. Za něj došlo i na zařízení na první pohled nepodstatné – lednici. Díky ní už nebylo nutné jezdit denně pro čerstvé maso pro zvířata na jatka. Zbudován byl pavilon opic a stáje pro kopytníky.

Africká vesnice s plameňáky starosvětskými

V roce 1967 do čela zookoutku nastoupil někdejší kurátor plazů královédvorské zoo Ing. Vladislav Jiroušek. Během skoro čtyřicetiletého období jeho ředitelství se z nepříliš komfortních prostor, které sloužily podle jeho slov spíše jako odkladiště nepohodlných zvířat z jiných zoo či zařízení, stala špičková zoologická zahrada se vším všudy (oficiálně získala status zoo v roce 1982). Musela překonat nejen negativní přístup mnoha úředníků a státních institucí, ale i živelní pohromu v podobě povodně v roce 1985, stejně tak nejisté období po sametové revoluci, které znamenalo drastické zvýšení cen a pokles návštěvnosti.

V roce 1994 byla zoo přijata za člena Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), což ji posunulo mezi významné evropské zoo. Deset let od vzniku samostatné České republiky se neslo ve znamení budování, přestavování, adaptování se na mezinárodní standardy a poměry.

V červenci roku 2005 na post ředitelky zoo nastoupila bývalá tisková mluvčí zahrady Ing. Eliška Kubíková. Vnikly zde nové pavilony: Mexické pueblo - Hacienda Escondido či moderní expozice pro chov medvědů malajských - Malay Medan. Zároveň zoo vstoupila do etapy svého největšího rozvoje! V roce 2011 se začal budovat projekt Zoo pěti kontinentů. V rámci něho vzniká v zoo řada nových expozicí a zvyšují se počty chovaných zvířat. Z nichž některá jsou v České republice chována pouze zde např. kunovec tečkovaný či komba Garnettova!

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Výběhy pro africké opice

V roce 2011 vstoupila zoo do vůbec největší etapy svého rozvoje. Začala stavba projektu: Zoo pěti kontinentů. Projekt Zoo pěti kontinentů bude stát celkem 135 miliónů korun, více než 94 miliónů financuje Evropská unie – ROP NUTS II Jihovýchod. V rámci něho vyrůstají v zoo ojedinělé nové expozice: 20. 4. 2013 byla otevřena expozice Australská farma, dále ji v červnu následovala expozice Africká savana (žirafy, zebry, vodušky, damani, komby, kočky pouštní či fenci) a na své otevření expozice afrických primátů, expozice hyen, Asijská expozice a supermoderní pavilon plazů. Celý projekt byl úspěšně dokončen v prosinci roku 2015, kd byl slavnostně otevŘen nový pavilon plazů.

Pavilon Africká savana od jihu

Jihlavská zoo je příspěvkovou organizací řízenou Městským úřadem v Jihlavě, který poskytuje finance. Každým rokem ovšem zoo zvyšuje míru své soběstačnosti.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Zoo Jihlava je rozdělena na několik expozic, v nichž se nachází vždy zvířata z určitého kontinentu nebo i menší oblasti. Kromě nich je zde i Pavilon šelem a Tropický pavilón.

Drápkaté opice, jež jsou symbolem zoo, jsou umístěny v různých pavilonech nebo expozicích. Jeden druh – tamarín pinčí – pobíhá po zoo volně.

Africká savana[editovat | editovat zdroj]

Expozice Africká savana je umístěna za novým hlavním vchodem v západní části zoo. Byla otevřena v létě 2013. Centrem expozice je pavilon ve tvaru velké africké chýše, ve kterém největší prostor zaujímá stáj žiraf.[3] Jsou zde však i výběhy dalších velkých afrických zvířat – především pštrosů dvouprstých, zeber a antilop. V interiéru jsou menší šelmy (fenci a kočky pouštní); v chodbě v patře je několik terárií pro zvířata aktivní především za soumraku nebo v noci: např. komba Gattnerova (Otolemur garnettii).

K expozici Africká savana přiléhá i další expozice a africkými opicemi. Kromě menšího pavilonu ji tvoří dva velké pletivem zcela kryté výběhy. Africkou oblast pak na severní straně zakončuje výběh a pavilon hyen žíhaných. Obě tyto expozice byly dokončeny také v roce 2013.

Další expozice[editovat | editovat zdroj]

Chovaná zvířata[editovat | editovat zdroj]

Tygr patří do specializace Zoo Jihlava. V roce 2013 se zde narodila i tygří samička Činta!

Specializací zoo je chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Momentálně je domovem pro cca 1000 zvířat v 200 druzích. Má největší kolekci drápkatých opic v republice a jako jedna z mála u nás chová jedovaté hady. 32 druhů patří mezi ohrožené druhy zapsané v tzv. Červené knize (anglicky Red Data Book – RDB): je mezi nimi většina kočkovitých šelem (např. tygr sumaterský, levhart perský, levhart sněžný neboli irbis, ocelot stromový), primátů (lemuři, giboni či zástupci z čeledi kosmanovitých), želv, hadů anebo medvěd malajský, který je nejmenším zástupcem medvědů na světě. Od června roku 2016 chová také vlky iberské.

17 druhů je zařazených do Evropských záchovných programů (European Endangered Species Programme – EEP). Návštěvníci se mohou zastavit u několika desítek výběhů a zajít do nových expozic, jakými jsou např.: Australská farma s klokany, papoušky, kunovci či ledňáky nebo Africká savana s žirafami, zebrami i pštrosy, či amazonského pavilonu, kde je čekají piraně, tamaríni, kosmani, lvíček zlatý nebo lenochod. Třetí pavilon patří kočkovitým šelmám: jeho součástí jsou venkovní výběhy s trávou, stromy s nezbytnou vodní plochou, i vnitřní prostor pro chladná zimní období.

Servis pro návštěvníky[editovat | editovat zdroj]

Místní servis pro dětské návštěvníky

Kromě zvířat nabízí zoo pro své návštěvníky i řadu vedlejších aktivit a atrakcí. Zadní část zoo patří kromě Africké vesnice Matongo dětskému areálu. Ten tvoří lezecká stěna, lanovka a řada prolézaček. Nesmíme zapomenout ani na lanový park PraLEZ, který umožňuje všem vyzkoušet svoji šikovnost a odvahu na vysokých i nízkých lanových aktivitách. Nepostradatelné jsou samozřejmě toalety a hned několik míst s občerstvením. Návštěvníci si mohou ze své návštěvy odnést jako vzpomínku či dárek přátelům a blízkým upomínkový předmět zakoupený jak na obou vstupech do zoo tak i v prodejně specializované na prodej suvenýrů.

Volně přístupný je výběh koz kamerunských ve vesnici Matongo. Tito nejmenší zástupci poddruhů kozy domácí pocházející ze severní Afriky jsou velice temperamentní a rády se nechají zlákat na speciální krmivo, které je u výběhu k dispozici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Výroční zpráva Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2007
  2. NEUWIRTHOVÁ, Eva. Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost pro rok 2017 získaly firmy B:TECH, MANN + HUMMEL, Střední průmyslová škola Třebíč a město Žďár nad Sázavou [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2018-04-16 [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. 
  3. Africká savana [online]. Zoologická zahrada Jihlava, 2013 [cit. 2013-10-24]. Dostupné online. 
  4. Australská farma [online]. Zoologická zahrada Jihlava, 2013 [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.