Přeskočit na obsah

Francisco Serrão

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francisco Serrão
Narození15. století
Portugalské království
Úmrtí1521
Ternate
Povoláníobjevitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Serrão, také Francisco Serrano (cca 1480,[1] Portugalsko1521, Ternate, Moluky, Indonésie), byl portugalský mořeplavec. V mládí přítel a možná i bratranec Fernão de Magalhãese. V roce 1512 byl prvním Evropanem, který se přes Indii, Indonésii a podél Malaky dostal dál na východ na Moluky. Na tomto souostroví se spojil se sultánem Bayanem Sirrullahem, vládcem ostrova Ternate a stal se jeho osobním poradcem.

Sloužil jako kapitán jedné ze tří lodí vyslané portugalským guvernérem v Portugalské Indii Afonsem de Albuquerque. Jejich úkolem bylo nalézt výhodnou cestu k Moluckému souostroví.[2] Hlavním velitelem floty byl portugalský mořeplavec António de Abreu. Moluky byly významným zdrojem vzácného koření jako byl muškát a muškátový květ. Toto koření bylo v Evropě velmi ceněno a používalo se jako aromatická látka, lék nebo konzervační látka. Pro vysokou cenu koření se snažili Portugalci ovládnout hlavní zdroje a nespoléhat se na arabské obchodníky, kteří toto koření prodávali za přemrštěné ceny v Benátkách. Po doplutí na Moluky se stal osobním poradcem sultána ostrova Ternate. Dopisy, které posílal přes Malaku do Portugalska informoval Fernão de Magalhãese o geografii Moluckého souostroví,[3] který informace využil při přesvědčování španělského krále Karla V. k financování cesty kolem světa. Měli naplánované setkání, ale dřív než se setkali byli mrtví. Serrão byl otráven na moluckém ostrově Tidore. Přibližně ve stejný čas byl na ostrově Cebu na Filipínách zabit i jeho přítel a možná i bratranec Fernão de Magalhães. Jedna z teorií říká, že Serrão byl otráven sultánem ostrova Ternate. Jeho rodinné vztahy s Magellanem zůstávají nejasné. Jediným písemným dokumentem je seznam jmen kapitánů v Magalhãesově flotě[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. *DEBENHAM, Frank, Edward Shackleton. Discovery and Exploration. An Atlas-History of Man's Wanderings. Londýn: Kessinger Publishing, LLC, 2010. 278 s. ISBN 9781169698482. 
  2. *RICKLEFS, M.C. A History of Modern Indonesia Since c.1300, 2nd Edition. Londýn: MacMillan, 1991. ISBN 0-333-57689-6. 
  3. Portugalsko.info - Osobnosti Portugalska. www.portugalsko.info [online]. [cit. 2011-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-26. 
  4. *BARBOSA, Duarte; DAMES, Mansel Longworth, Fernão de Magalhães. The book of Duarte Barbosa. An account of the countries bordering on the Indian Ocean and their inhabitants. New Delhi: Asian Educational Services, 1989. 278 s. ISBN 8120604512. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DEBENHAM, Frank, Edward Shackleton. Discovery and Exploration. An Atlas-History of Man's Wanderings. Londýn: Kessinger Publishing, LLC, 2010. 278 s. ISBN 9781169698482. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]