Žralok spanilý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Žralok spanilý

alternativní popis obrázku chybí
Žralok spanilý
Stupeň ohrožení podle IUCN
Téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: paryby (Chondrichthyes)
Nadřád: žraloci (Selachimorpha)
Řád: žralouni (Carcharhiniformes)
Čeleď: modrounovití (Carcharhinidae)
Rod: Carcharhinus
Binomické jméno
Carcharhinus amblyrhynchos
Bleeker, 1856
Modře zvýrazněno rozšíření
Modře zvýrazněno rozšíření
Synonyma

Žralok šedý, žralok šedý útesový, žralok útesový

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žralok spanilý (Carcharhinus amblyrhynchos) je druh žraloka z čeledi modrounovitých.

Do této čeledi patří i žralok bělocípý (Carcharhinus albimarginatus), který je žraloku spanilému velmi podobný. Žralok spanilý se vyskytuje nejčastěji ve slaných vodách tropů a subtropů, okolo atolů, korálových útesů a v lagunách. Může se potopit do hloubky 280 metrů, ale jeho přítomnost byla zaznamenána i v mnohem větších hloubkách (až 1000 metrů). Dosahuje délky až 2,6 metru a hmotnosti okolo 34 kilogramů. Pro člověka není příliš nebezpečný, pokud se ovšem cítí ohrožen, může dojít k obrannému útoku – kousnutí. Předtím nám ale tzv. exhibičním plaváním, při kterém se nahrbí, dá najevo svou agresivitu. Toto chování je typické spíše u jedinců, ve skupině se příliš neprojevuje. Žralok spanilý patří mezi ohrožené druhy, což je způsobeno jeho vysokým výlovem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Žralok spanilý je typický pro Indický a Tichý oceán, konkrétněji pak pro oblast Madagaskaru , Mauricia a Seychel. Dále ho nalezneme v Rudém moři, u pobřeží Jihoafrické republiky , kde je označován jako Carcharhinus wheeleri (žralok Wheelerův). Další dlouhá oblast jeho výskytu se táhne od jižní Číny po severní Austrálii a souostroví Tuamotu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv může žralok spanilý dosáhnout délky necelých 3 metrů (což je maximum), jeho průměrná délka činí pouze 2 metry. Hřbet má tmavě šedý, břicho bledé až bílé. Ocasní ploutev má okraj zbarvený do černa, zadní strana prsních a pánevních ploutví je černá celá. Má velké oči a protáhlý rypec. Jeho čelisti jsou opatřeny trojúhelníkovitými zuby. Žralok spanilý bývá občas zaměňován se žralokem černoploutvým (Carcharhinus melanopterus). Aktivní je hlavně v noci. Ploutve žraloka spanilého jsou velmi ceněné, jeho maso je velmi oblíbené. Je lákadlem pro turisty například v oblasti Malediv.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Žralok spanilý loví útesové ryby, většinou dlouhé do 30 cm, ale i malé žraloky, hlavonožce a korýše. Potravu si shání za šera a v noci. Když loví, dokáže vyvinout rychlost až 48 km/h.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Žralok spanilý je živorodý. Samice je březí přibližně 12 měsíců a v jednom vrhu se narodí 1 až 6 mláďat. Mládě měří po narození asi 45 až 60 cm. Dospělosti dosahuje žralok spanilý v 7 letech a dožívá se až 25 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]