Přeskočit na obsah

Ándhrapradéš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ándhrapradéš
ఆంధ్ర ప్రదేశ
Kambalakonda nedaleko Višákhapatnamu
Kambalakonda nedaleko Višákhapatnamu
Geografie
Hlavní městoHajdarábád
Souřadnice
Rozloha162 972 km²
Nejvyšší bodKetamma Paryatam (1680 m n. m.)
Časové pásmo+5:30
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel49 386 799
Hustota zalidnění303 obyv./km²
Jazyktelugština (84 %), urdština (8 %)
Národnostní složeníTelugové (Ándhrové)
Náboženstvíhinduismus (86 %), islám (9 %)
Správa regionu
StátIndieIndie Indie
Nadřazený celekIndie
Druh celkusvazový stát
Podřízené celky23 okresů (జిల్లాలు, districts)
Vznik1. listopadu 1956
GuvernérNarayan Dutt Tiwari
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2IN-AP
Oficiální webwww.ap.gov.in
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ándhrapradéš nebo Ándhra Pradéš (telugsky ఆంధ్ర ప్రదేశ, Ándhra pradéš, urdsky آندھرا پردیش, Āndhrā pradēsh, anglicky Andhra Pradesh), v překladu Země Ándhrů (pradéš je hindsko-urdský výraz pro stát nebo provincii) je svazový stát v jihovýchodní části Indie. Na jihu sousedí se státem Tamilnádu, na západě s Karnátakou, na severu s Telangánou a Urísou. Na východě ho omývají vody Bengálského zálivu; u pobřeží leží enkláva Yanam, která patří pod svazové teritorium Puttuččéri. Parlament, vláda, jakož i další úřady státu sídlí v Hajdarábádu, který však od června 2014 není součástí Ándhrapradéše, jelikož připadl novému státu Telangáně.

Správní členění

[editovat | editovat zdroj]

Ándhrapradéš se dělí na 23 okresů (telugsky జిల్లా džillá, pl. జిల్లాలు džillálu anglicky district, pl. districts). Mnohé okresy se jmenují podle měst, což je poznat i podle názvů: úru je telugský výraz pro „vesnici“, nagar sanskrtský (do telugštiny převzatý) a ábád (ábádu) persko-urdský pro „město“. Okresy Kršna a Gódávari se zase jmenují podle významných ándhrapradéšských řek.

Do roku 2014 byla součástí státu i Telangána.[1][2] Indický parlament schválil zákon o reorganizaci Ándhrapradéše, který tak umožnil vznik Telanganě.[3]

Demografie

[editovat | editovat zdroj]

Jeho obyvatelé Ándhrové (též Telugové) hovoří drávidským jazykem telugštinou, ale v hlavním městě Hajdarábádu, někdejším muslimském centru jižní Indie, je také poměrně rozšířená urdština. Ándhrapradéš byl vytvořen v roce 1956 spojením státu Ándhra (dříve součásti tzv. Madráského prezidentství) a telugsky mluvících částí území dosavadního státu Hajdarábádu.

Náboženství

[editovat | editovat zdroj]
Náboženství v Ándhrapradéši & Telenganě[4]
Náboženství Procent
hinduisté
88,5 %
muslimové
9,6 %
ostatní
1,9 %

Podle sčítání lidu z roku 2011 (tudíž před rozdvojením státu, a proto zahrnuje i údaje ze sousedního státu Telengana) byla populace Ándhrapradéše kolem 88,5% hinduistická s muslimskou menšinou 9,6%, Do zbytku jsou zahrnuti křesťané, džinisté, sikhové a buddhisté.

V Bengálském zálivu u pobřeží státu leží nevelký ostrov Šríharikova (Shriharikota). Zde agentura ISRO vybudovala kosmodrom pro vypouštění raket s družicemi.[5]

  1. Indii by měl vzniknout nový svazový stát Telangana, Český rozhlas, 11.12.2009
  2. Aktuálně.cz [online]. Economia. Dostupné online. 
  3. The Andhra Pradesh Reorganisation Act, 2014. [s.l.]: Ministry of Law and Justice, 2014. [ttps://web.archive.org/web/20150924034307/http://www.indiacode.nic.in/acts2014/6%20of%202014.pdf Dostupné v archivu] pořízeném z originálu. (anglicky) 
  4. Census of India – Religious Composition [online]. Government of India, Ministry of Home Affairs [cit. 2015-08-27]. Dostupné online. 
  5. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmodromy asijských zemí, s. 117. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]