Tripura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tripura
geografie

Tripura in India (disputed hatched).svg

Hlavní město: Agartala
Souřadnice:
Rozloha: 10 453 km²
Časové pásmo: +5:30
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 3 191 168
Hustota zalidnění: 305 ob./km²
správa regionu
Nadřazený celek: Indie
Druh celku: spolkový stát
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: IN-TR

Tripura je stát v severovýchodní Indii. Tripura sousedí s Bangladéší a s indickými státy Ásám a Mizoram. Hlavním městem je Agartala. Podle sčítání lidu z roku 2001 zde žije takřka 3 200 000 lidí. Většinu populace tvoří Bengálci (více než 70 %). Menšinovým etnikem jsou „Tripuřané“ (dohromady asi 1 milion, z toho něco přes 100 tisíc v Bangladéši), etnikum mluvící jazykem Kokborok, který patří mezi tibetobarmskou skupinu sinotibetské jazykové rodiny. Fyzicky jsou podobní Barmáncům. Míra gramotnosti je v zemi větší než celonárodní průměr.

Od 12. března 1989 zde působí křesťanská militantní skupina (Indií oficiálně považována za teroristickou) „National Liberation Front of Tripura“ (NLFT), v Indii nazývaná též „Křesťanská Al-Káida“, kterou založili příslušníci církve Baptistů. Její aktivita zasahuje částečně i na území Bangladéše. Baptistickou církev v Tripuře založili v roce 1940 misionáři z Nového Zélandu, „Tripura Baptist Christian Union of India“ má v současnosti pouze 80 tisíc věřících.[1] Počtem věřících se tedy křesťané řadí až na 4. místo za hinduisty, muslimy a animisty.

Tripura byla původně královstvím, stejně jako státy Džammú a Kašmír, Manípur a Sikkim, a spolu s nimi existuje i po svém připojení k Indii v nezměněných hranicích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bwanet.org/default.aspx?pid=437

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]