Džajpur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Džódhpur, druhé největší město v indickém státu Rádžasthán.
Džajpur
जयपुर
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška431 m n. m.
StátIndieIndie Indie
RegionRádžasthán
Džajpur
Džajpur
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha484,64 km²
Počet obyvatel3 046 189 (2011)
Hustota zalidnění6 285,5 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityměsto Džajpur, Rádžasthán
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz1605 (anglicky)
Zařazení2019 (43. zasedání)
Správa
Oficiální webwww.jaipur.rajasthan.gov.in/content/raj/jaipur/en/home.html
Telefonní předvolba+91-141
PSČ3020xx
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džajpur (anglický přepis: Jaipur, zvuk výslovnost, dévanágarí: जयपुर), také často nazývaný „růžové město“, je hlavním městem indického státu Rádžasthán. Byl založen roku 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II., vládcem Amberu. Dnes ve městě žije více než 5 milionů obyvatel.

Džajpur je první pečlivě naplánované město Indie. Město dříve bývalo hlavním městem království a na strukturu města měl velký vliv vkus královské rodiny. Nad ostatní indická města z předmoderní éry vyniká Džajpur především šířkou a pravidelností ulic, které jsou rozloženy do šesti sektorů oddělených bulváry širokými 34 metrů. Městské části jsou dále rozděleny sítí menších uliček. Od roku 2019 je historické centrum města (o rozloze 710 ha) zapsáno na seznam památek Světového kulturního dědictví UNESCO.[1] Pod ochranu UNESCA spadá již od roku 2010 i zdejší astronomická observatoř Džantar Mantar ze začátku 18. století.

Od 17. dubna 2011 je mahárádžou Džajpuru jeho výsost Padmanabh Singhji (*1998), který trůn dostal po svém dědovi.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Džajpur byl založen roku 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II., který vládl v letech 16991744. Mahárádžovým hlavním městem byl původně Amber, který leží 11 km severně od Džajpuru. Důvodem k přesunutí hlavního města byla stále rostoucí populace a s ní spojený nedostatek vody.

Po několika bojích s Maráthy si Džaj Singh začal uvědomovat důležitost obrany města. Protože sám nebyl příliš vzdělaný v matematice ani stavebních vědách, vyhledal pomoc u Vidjadhár Bhattačárji, bráhmanského učence z Bengálska a svěřil mu plánování architektury města. Stavba města začala roku 1727 a 4 roky trvalo postavit hlavní palác, cesty a náměstí. Město bylo rozděleno do devíti bloků, z nichž se dva skládaly ze státních budov a paláců a sedm zbývajících bylo určeno pro veřejnost. Kolem města bylo postaveno masivní opevnění se sedmi branami.

Architektura města byla na svou dobu velmi pokroková a patřila k nejlepším v Indii.[zdroj?] Roku 1853 město navštívil princ z Walesu a na uvítanou bylo celé město natřeno na růžovou barvou, kterou je možné dodnes vidět na hlavních ulicích.

V 19. století se město začalo razantně rozrůstat; roku 1900 činila jeho populace 160 000 obyvatel. Městské bulváry byly vydlážděny a osvětleny plynovými lampami. Město mělo několik nemocnic. Jeho nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími bylo zpracování kovů a mramoru, o což se významně přičinila Umělecká škola založená roku 1868. K městu patřily také tři vysoké školy včetně školy Sanskrtu (1865) a dívčí školy (1867), která vznikla z iniciativy mahárádži Saváí Rám Singha II. Ve městě žila i bohatá komunita místních bankéřů.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční[editovat | editovat zdroj]

Džajpur leží ve východní části státu Rádžasthán. Národní silnice číslo 8 ho spojuje s Dillím a Bombají, a číslo 11 s Bíkánerem a Ágrou. V distriktu Džajpur je celkem 366 km silnic, celková délka všech typů cest v oblasti je přibližně 4 102 km (březen 2000).

Železniční[editovat | editovat zdroj]

Džajpur je železnicí velmi dobře spojený se všemi hlavními městy Indie a má přímé spojení do měst jako jsou Indaur, Ágra, Dillí, Gwalior, Bombaj, Howrah, Hajdarábád, Čennaí, Maisúr, Bengalúr, Lakhnaú, Kánpur, Patna atd. napříč celou zemí a také do všech důležitých měst Rádžasthánu, jako Adžmér, Sawai Madhopur, Kota, Džódhpur, Bikanér a Udajpur.

Letecká[editovat | editovat zdroj]

Džajpurské mezinárodní letiště JAI leží v přilehlém městě Sanganer a nabízí občasné lety do Maskatu, Šardžá, Bangkoku a Dubaje. Z Džajpuru létá mnoho vnitrostátních linek, například do Džódhpuru, Udajpuru, Aurangabádu, Dillí, Hajdarábádu, Kalkaty, Goy, Čennaíe, Ahmadábádu, Indauru, Bengalúru, Bombaje, Suratu a Raipuru, Lakhnaú, Gorakhpuru.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seven cultural sites inscribed on UNESCO’s World Heritage List [online]. UNESCO, 2019-07-06 [cit. 2019-12-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. (anglicky) JAIPUR (Princely State)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]