Džajpur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Džajpur
Jaipur Montage.png
Poloha
Souřadnice
Stát IndieIndie Indie
Džajpur
Red pog.svg
Džajpur
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 3 073 350 (2011)
Správa
Starosta Ashok Parnami
Telefonní předvolba 141
PSČ 302001
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Džantar mantar přiláká do města každoročně tisíce turistů.

Džajpur (anglický přepis: Jaipur, zvuk výslovnost, dévanágarí: जयपुर), také často nazývaný "růžové město" je hlavním městem indického státu Rádžasthán. Byl založen roku 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II, vládcem Amberu. Dnes ve městě žije více než 5 milionů obyvatel.

Džajpur je první pečlivě naplánované město Indie. Město dříve bývalo hlavním městem království a na strukturu města měl velký vliv vkus královské rodiny. Nad ostatní indická města z předmoderní éry vyniká Džajpur především šířkou a pravidelností ulic, které jsou rozloženy do šesti sektorů oddělených bulváry širokými 34 metrů. Městské části jsou dále rozděleny sítí menších uliček.

Od 17. dubna 2011 je mahárádžou Džajpuru jeho výsost Padmanabh Singhji (*1998), který trůn dostal po svém dědovi.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Džajpur byl založen roku 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II., který vládl v letech 1699-1744. Mahárádžovým hlavním městem byl původně Amber, který leží 11 km severně od Džajpuru. Důvodem k přesunutí hlavního města byla stále rostoucí populace a s ní spojený nedostatek vody.

Po několika bojích s Maráthy si Džaj Singh začal uvědomovat důležitost obrany města. Protože sám nebyl příliš vzdělaný v matematice ani stavebních vědách, vyhledal pomoc u Vidjadhár Bhattačárji, bráhmanského učence z Bengálska a svěřil mu plánování architektury města.

Stavba města začala roku 1727 a 4 roky trvalo postavit hlavní palác, cesty a náměstí. Město bylo rozděleno do devíti bloků, z nichž se dva skládaly ze státních budov a paláců a sedm zbývajících bylo určeno pro veřejnost. Kolem města bylo postaveno masivní opevnění se sedmi branami.

Architektura města byla na svou dobu velmi pokroková a patřila k nejlepším v Indii.[zdroj?] Roku 1853 město navštívil princ z Walesu a na uvítanou bylo celé město natřeno na růžovou barvou, kterou je možné dodnes vidět na hlavních ulicích.

V 19. století se město začalo razantně rozrůstat; roku 1900 činila jeho populace 160 000 obyvatel. Městské bulváry byly vydlážděny a osvětleny plynovými lampami. Město mělo několik nemocnic. Jeho nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími bylo zpracování kovů a mramoru, o což se významně přičinila Umělecká škola založená roku 1868. K městu patřily také tři vysoké školy včetně školy Sanskrtu (1865) a dívčí školy (1867), která vznikla z iniciativy mahárádži Saváí Rám Singha II. Ve městě žila i bohatá komunita místních bankéřů.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční[editovat | editovat zdroj]

Džajpur leží ve východní části státu Rádžasthán. Národní silnice číslo 8 ho spojuje s Dillím a Bombají, a číslo 11 s Bikanérem a Ágrou. V distriktu Džajpur je celkem 366 km silnic, celková délka všech typů cest v oblasti je přibližně 4 102 km (březen 2000).

Železniční[editovat | editovat zdroj]

Džajpur je železnicí velmi dobře spojený se všemi hlavními městy Indie a má přímé spojení do měst jako jsou:

Letecká[editovat | editovat zdroj]

Džajpurské mezinárodní letiště JAI leží v přilehlém městě Sanganer a nabízí občasné lety do Maskatu, Šardžá, Bangkoku a Dubaje. Z Džajpuru létá mnoho vnitrostátních linek, například do Džódhpuru, Udajpuru, Aurangabádu, Dillí, Hajdarábádu, Kalkaty, Goa, Čennaíe, Ahmedabadu, Indoru, Bangaloru, Bombaje, Suratu a Raipuru, Lakhnaú, Gorakhpuru.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) JAIPUR (Princely State)