Bengálsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa Asie se zeleně vyznačeným Bengálskem

Bengálsko je název historické oblasti a etno-lingvistického regionu, který se rozprostírá na území Bangladéše a indického státu Západní Bengálsko.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Krajina Západního Bengálska.
Práce na rýžovém poli v Bangladéši

Na severu je ohraničeno Himálají a zeměmi Nepálem, Bhútánem a indickým spolkovým státem Sikkim. Severovýchodní hranici tvoří řeka Brahmaputra a její výšiny. Na severozápadě se táhne přes severní planiny Bharigati až do Dvarbagy. Východní hranici tvoří pohoří Kasia, Džantia, Tripura a Catagrama. Na západě je území lemováno horskými lesy Ajamahalu, Saotla Pargana, Chotanagpur, Manabhuma, Dhalabhuma, Keodžar a Majurabhaja.

Toto území dnes zahrnuje region současných území indického Západního Bengálska a samostatného státu Bangladéš. Lidé těchto území jsou spojeni společným jazykem bengálštinou, společnou sociální strukturou, společným náboženským smícháním hinduismu a islámu a většinou společnou historií.

Odlišné národnosti[editovat | editovat zdroj]

Tyto národy byly v polovině 6. století společně označovány jako Gaudové.

Bengálci[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Bengálci.
Bengálci při oslavě bengálského Nového roku 14. dubna 2015

Celkově jde asi o 207 000 000 lidí. Lidé mluvící bengálsky žijí kromě hlavních oblastí (Bangladéš, Indie) i v zemích jako Malawi, Spojené arabské emiráty, Velká Británie, USA, Saúdská Arábie, Singapur či Nepál. Jsou spojeni společným jazykem bengálštinou, společnou sociální strukturou a společným náboženským složením.

Kromě názvu Bengálci se můžeme setkat i s alternativami Banga-Bhasa, Bangala a Bangla.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dějiny Bengálska.
Buddha a bódhisattvové, 11. století

Je toho velmi málo známo o prehistorii Bengálska. Archeologické nálezy na tomto území podporují tvrzení, že na tomto území existovala zemědělská společnost od roku 1250 př. n. l.. Nicméně identita těchto lidí může být pouze odhadována z antropologického a lingvistického výzkumu. Historické členění Bengálska je obvykle prováděno do tří období. Období starověké, středověké a novověké (moderní).

Středověké období je obvykle v Bengálsku spojováno s obdobím muslimské dominace. Moderní období pak začíná příchodem Evropanů, zejména pak úpadkem Mughalské říše a nástupem Britů.

Během bengálského hladomoru v letech 1769–1772 zahynula na podvýživu až třetina obyvatel Bengálska. Hladomor v roce 1943, při kterém v Bengálsku zahynuly až tři miliony lidí, vyvolala japonská okupace Barmy a válečná politika britského premiéra Churchilla.[1]

Stručný přehled dějin[editovat | editovat zdroj]

Období slávy
Období říší
  • 320500 - Období Guptovců. (Začlenění do severní Indie.)
  • 500750 - Chaos.
  • 7501200 - Buddhistické a vzdělávací centrum. Partnerská éra. (Expanze do severní Indie.)
Období temna
Období revolucí
  • 19001947 - Protibritská revoluce, odlomení Bengálska (rozdělení a moci), dělení a nezávislost Indie.
  • 19471952 - Vznik východního Pákistánu. Útisk, ničení kultury, jazykové hnutí.
  • 19521971 - Poslední mrzačení bengálské ekonomiky a genocida v roce 1971, svoboda přichází po revoluci.
  • 19712000 - Korupční vlády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 50 let od Churchillovy smrti a 10 nejspornějších momentů jeho života. plus.rozhlas.cz [online]. 25. leden 2015. Roč. Český rozhlas. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]