Gamelan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gamelan

Gamelan (též gamelang) je označení pro orchestr bicích nástrojů tradiční indonéské hudby (Jáva, Bali). Toto označení se také často používá pro samotnou javánskou a balinéskou hudbu. Název je odvozen od slova „gamel“, které znamená „kladivo“.

Gamelan se skládá z velkého množství bicích nástrojů, jeho součástmi jsou metalofony, gongy, xylofony a bubny. Konkrétní složení a velikost gamelanů se vzájemně liší.

Ladění[editovat | editovat zdroj]

Ladění gamelanu se zcela liší od evropského. Jsou používány dva základní systémy: sléndro a pélog, ke kterým v některých oblastech přibývá ještě degung a madenda. Zajímavostí je, že jednotlivé součásti orchestru mohou být v různých laděních. Konkrétní tónové výšky i přesná velikost intervalů jsou u každého gamelanu odlišné. Mírně odlišné bývá i ladění nástrojů, používaných při hře unisono. Při jejich současném znění pak dochází k interferencím (záznějům), které spoluvytvářejí charakteristický zvuk gamelanu a mají i rituální význam.

Rytmus[editovat | editovat zdroj]

Pro hudbu hranou gamelanem je typická polyrytmičnost a proměnlivé tempo. Jednotlivé části orchestru hrají každá v jiném rytmu, různé rytmy se navzájem srážejí a vytvářejí složitou hudební strukturu. Typické je výrazné zpomalení na konci skladeb. Skladby jsou velmi přesně fixovány a předávány orálně bez psaného záznamu.

Inspirace evropských hudebníků[editovat | editovat zdroj]

Hudba indonéských gamelanů je jedna z nejoceňovanějších mimoevropských hudebních tradic mezi evropskými hudebníky. Slavný je případ Clauda Debussyho, který slyšel gamelan hrát na světové výstavě v Paříži roku 1889, přímá inspirace v jeho díle však sledovatelná není. Ze skladatelů, u kterých se vliv gamelanu promítl do jejich tvorby můžeme jmenovat Bélu Bartóka, Oliviera Messiaena či Benjamina Brittena.

Gamelan v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se v současnosti nacházejí dva gamelany. Ten kompletnější je součástí sbírek Náprstkova muzea a byl donedávna vystaven na zámku v Liběchově, ale po povodních v roce 2002, které poničily výstavní budovu, je gamelan prozatím uložen v depozitáři. Další gamelan se nachází na indonéské ambasádě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]