Claude Debussy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Claude Debussy
Claude Debussy ca 1908, foto av Félix Nadar.jpg
Rodné jménoClaude Achille Debussy
Narození22. srpna 1862
Saint-Germain-en-Laye
Úmrtí25. března 1918 (ve věku 55 let)
Paříž
Příčina úmrtíkolorektální karcinom
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (od 1918)
Passy
Alma materNárodní konzervatoř hudby a tance v Paříži
Povoláníhudební skladatel, klavírista, hudebník a hudební kritik
Oceněnírytíř Čestné legie
Římská cena
Manžel(ka)Marie-Rosalie Texierová (do 1918)
Emma Bardacová (1908–1918)
DětiClaude-Emma Debussyová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achille-Claude Debussy [ašij klód debysy] (22. srpna 1862, Saint-Germain-en-Laye25. března 1918, Paříž) byl francouzský skladatel, původce a jeden z nejvýznamnějších představitelů hudebního impresionismu. Své umělecké názory sdílel s malíři a básníky, kteří se ve svých dílech snažili zachytit neopakovatelné okamžiky, prchavé vjemy a dojmy, nálady či barevné odstíny.

Marcel Baschet: Claude Debussy (1884)

Život[editovat | editovat zdroj]

V sedmi letech se začal učit hrát na klavír a v deseti letech, roku 1872 byl přijat na Pařížskou konzervatoř. Mezi jeho učiteli byl také varhaník César Franck a klavírista Isidor Philipp. Vynikal jako klavírista hrou z listu, rád experimentoval s disonancemi a vzpouzel se klasickým pravidlům. Veřejně hrál hlavně skladby Beethovenovy, SchumannovyChopinovy. Roku 1884 získal Prix de Rome a v letech 1885–1887 žil ve Villa Medici v Římě, italské prostředí ho však nenadchlo. V letech 1888 a 1889 navštívil Bayreuth a Wagnerova harmonie na něj udělala velký dojem, podobně jako javánská pentatonika.

Debussy měl řadu milostných afér a společenských skandálů. Roku 1904 se seznámil s Emmou Bardac, ženou pařížského bankéře a vynikající pěvkyní, s níž se nakonec 1908 oženil a měl s ní dceru Claude-Emmu. Zemřel na rakovinu během obléhání Paříže na jaře 1918. Za dělostřeleckého bombardování byl provizorně pohřben na hřbitově Père-Lachaise a o rok později definitivně na malém hřbitově PassyTrocadéra.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Od 90. let 19. století si Debussy vytvořil svůj vlastní styl, ovlivněný dobovým symbolismem Stéphana Mallarmé a často označovaný jako impresionismus, jakkoli se Debussy sám tomuto označení bránil. Psal hlavně kratší díla, klavírní, komorní i orchestrální hudbu a písně, často na slova Paula Verlaine. 1890 napsal Bergamskou suitu pro klavír, jejíž třetí věta, Au clair de lune na Verlainovu báseň, patří k nejznámějším. Publikoval ji až po úpravách roku 1905 a řada skladatelů ji později upravovala pro orchestr.

Roku 1894 napsal jednu ze svých nejslavnějších skladeb, Preludium k Faunovu odpoledni, krátkou symfonickou báseň pro orchestr, inspirovanou Mallarméovou básní. V letech 1893–1902 složil operu Pelleas a Melisanda, v níž mizí dominantní úloha sólisty, který je postaven na roveň sborovému zpěvu. Z orchestrální tvorby jsou nejdůležitější jeho symfonické skici Moře, cyklus Obrazy a skladba Oblaka z třídílného titulu nazvaného Nokturna. Významná jsou též jeho drobná klavírní díla, především cyklus 24 skladeb Preludia, obsahující mj. slavné tituly „Potopená katedrála“, „Dívka s vlasy jako len“, či „Mlhy“, dále klavírní cykly Obrazy, Rytiny, Pro klavír, Masky a další. Klavírní Preludia byla nedávno zpracována pro orchestr současným belgickým skladatelem Lucem Brewaeysem.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Reprezentativní diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Pelléas et Melisande – Vídeňští filharmonikové, sólisté: Maria Ewing, François Le Roux, José van Dam, ad., Vídeňský státní operní sbor, dirigent Claudio Abbado. Deutsche Grammophone, CD
  • Trois Nocturnes – Berlínští filharmonikové, dirigent Claudio Abbado. Universal Music, CD.
  • La Mer, Prélude à l'après midi d'un faune, Marche écossaise, Musiques pour Le Roi Lear Jeux, 6 Images, Printemps – Orchestre National de l'ORTF, dirigent Jean Martinon. EMI, 2 CD.
  • Suite Bergamasque, Childrens' Corner, Series I et II, 2 Arabesques, Pour le piano, Trois Estampes, L'Isle joyeuse, Ręverie – Pascal Rogé: klavír. Decca, CD.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Jeho hrob na pařížském hřbitově Passy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Debussy. Sv. 28, str. 253
  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Debussy. Sv. 2, str. 1415

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]