Římská cena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Římská cena (Prix de Rome) bylo stipendium pro studenty umění. Byla založena roku 1663 ve Francii za vlády Ludvíka XIV.. Byla to každoroční příležitost pro nadějné umělce (malíře, sochaře a architekty), kteří podrobili svůj talent obtížné zkoušce. Udílení ceny bylo organizováno Královskou akademií malířství a sochařství a bylo otevřeno jejím studentům. Vítěz vyhrál pobyt v Římě v paláci Mancini na náklady francouzského krále.

Během 140 let se cena udílela až v pěti kategoriích. Začalo se se třemi – malířství, sochařství a architektura; roku 1803 přibyla hudba; roku 1804 rytectví. Vítěz "První velké ceny" byl poslán do římské Francouzské akademie založené Colbertem roku 1666. Existovala také "Druhá cena", jejíž držitelé získali v akademii kratší pobyt.

Eugène Delacroix, Edouard Manet, Edgar Degas, Ernest Chausson a Maurice Ravel se ucházeli o Prix de Rome, ale bezúspěšně. Jacques-Louis David, který neuspěl tři roky po sobě, zvažoval sebevraždu. Ravel se o získání ceny pokoušel pětkrát a poslední pokus roku 1905, který byl velmi kontroverzní, vedl ke kompletní reorganizaci administrativy pařížské konzervatoře.

Římská cena byla roku 1968 zrušena André Malrauxem, tehdejším ministrem kultury.

Vítězové kategorie Architektura[editovat | editovat zdroj]

(Mezi lety 1722 až 1786 udělovala Římskou cenu za architekturu Académie d'architecture – jejím první držitelem byl Jean Michel Chevotet.)

Vítězové v kategorii Malířství[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v kategorii Sochařství[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v kategorii Rytectví[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v kategorii Hudební kompozice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prix de Rome na anglické Wikipedii.