Hyacinthe Rigaud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hyacinthe Rigaud
Rodné jménoJacint Rigau-Ros i Serra
Narození18. července 1659
Perpignan
Úmrtí29. prosince 1743 (ve věku 84 let)
Paříž
Povolánímalíř, portrétista, projektant a kreslíř
Oceněníprvní cena Říma v malbě (1680)
ChoťÉlisabeth de Gouy[1]
PříbuzníGaspard Rigaud[2] (sourozenec)
Funkcedvorní malíř
Webwww.hyacinthe-rigaud.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyacinthe Rigaud (18. července 1659, Perpignan27. prosince 1743, Paříž), celým jménem Híacint Francesc Honrat Mathias Pere Martyr Andreu Joan Rigau (některé zdroje uvádějí Jacint Rigau i Ros), byl francouzský malíř katalánského původu, nejvýznamnější portrétista krále Ludvíka XIV.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1659 v Perpignanu, který spadl pod Francii krátce po jeho narození (7. listopadu téhož roku). Na malířskou dráhu jej uvedli jeho rodiče, kteří vynikali také jako umělci. V mládí odjel do Montpellieru, kde začal studovat nejprve u malíře Pezeta, později u Verdiera a Ranc le Vieuxe.

V roce 1682 se přestěhoval do Paříže, kde začal se studii u Charlese Le Bruna a kde získal Prix de Rome. Jeho portréty vynikají precizním vypracováním a u většiny u portrétovaných osob se objevují i tradiční pózy. Za svůj život jich vytvořil celé desítky a nejčastěji se v nich objevovali panovníci, velvyslanci, generálové, dvořani, církevní hodnostáři a jiné osobnosti královského dvora.

Byl velice oblíbeným dvorním malířem Ludvíka XIV., který ho v roce 1727 dokonce povýšil do rytířského stavu. Svého panovníka také v roce 1701 portrétoval a jedná se zřejmě o jeho nejznámější dílo, které je v současné době umístěno v Louvru v Paříži, jeho replika se nachází ve Versailles. Obraz se následně stal příkladem pro panovnické portréty v celé Evropě.

Hyacinthe Rigaud zemřel 27. prosince roku 1743 v Paříži ve věku 84 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Hyacinthe Rigaud

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hyacinthe Rigaud na anglické Wikipedii a Hyacinthe Rigaud na polské Wikipedii.

  1. Union List of Artist Names. 9. srpna 2021. Dostupné online. [cit. 2022-05-09].
  2. Union List of Artist Names. 20. listopadu 2017. Dostupné online. [cit. 2021-05-21].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portrét Ludvíka XIV. (1701).