Hyacinthe Rigaud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hyacinthe Rigaud
Autoportrait au turban (Perpignan).jpg
Narození 18. července 1659
Perpignan
Úmrtí 29. prosince 1743 (ve věku 84 let)
Paříž
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ23636085 (1680)
Příbuzní Gaspard Rigaud
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyacinthe Rigaud (18. července 1659, Perpignan - 27. prosince 1743, Paříž), celým jménem Híacint Francesc Honrat Mathias Pere Martyr Andreu Joan Rigau (některé zdroje uvádějí Jacint Rigau i Ros), byl francouzský malíř katalánského původu, nejvýznamnější portrétista krále Ludvíka XIV.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1659 v Perpignanu, který spadl pod Francii krátce po jeho narození (7. listopadu téhož roku). Na malířskou dráhu jej uvedli jeho rodiče, kteří vynikali také jako umělci. V mládí odjel do Montpellieru, kde začal studovat nejprve u malíře Pezeta, později u Verdiera a Ranc le Vieuxe.

V roce 1682 se přestěhoval do Paříže, kde začal se studii u Charelese Le Bruna a kde získal Prix de Rome. Jeho portréty vynikají precizním vypracováním a u většiny u portrétovaných osob se objevují i tradiční pózy. Za svůj život jich vytvořil celé desítky a nejčastěji se v nich objevovali panovníci, velvyslanci, generálové, dvořani, církevní hodnostáři a jiné osobnosti královského dvora.

Byl velice oblíbeným dvorním malířem Ludvíka XIV., který ho v roce 1727 dokonce povýšil do rytířského stavu. Svého panovníka také v roce 1701 portrétoval a jedná se zřejmě o jeho nejznámější dílo, které je v současné době umístěno v Louvru v Paříži, jeho replika se nachází ve Versailles. Obraz se následně stal příkladem pro panovnické portréty v celé Evropě.

Rigaud zemřel 27. prosince roku 1743 v Paříži ve věku 84 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Hyacinthe Rigaud

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hyacinthe Rigaud na anglické Wikipedii a Hyacinthe Rigaud na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portrét Ludvíka XIV. (1701).