Římská cena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Prix de Rome)
Skočit na: Navigace, Hledání

Římská cena (Prix de Rome) bylo stipendium pro studenty umění. Byla založena roku 1663 ve Francii za vlády Ludvíka XIV.. Byla to každoroční příležitost pro nadějné umělce (malíře, sochaře a architekty), kteří podrobili svůj talent obtížné zkoušce. Udílení ceny bylo organizováno Královskou akademií malířství a sochařství a bylo otevřeno jejím studentům. Vítěz vyhrál pobyt v Římě v paláci Mancini na náklady francouzského krále.

Během 140 let se cena udílela až v pěti kategoriích. Začalo se se třemi – malířství, sochařství a architektura; roku 1803 přibyla hudba; roku 1804 rytectví. Vítěz "První velké ceny" byl poslán do římské Francouzské akademie založené Colbertem roku 1666. Existovala také "Druhá cena", jejíž držitelé získali v akademii kratší pobyt.

Eugène Delacroix, Edouard Manet, Edgar Degas, Ernest Chausson a Maurice Ravel se ucházeli o Prix de Rome, ale bezúspěšně. Jacques-Louis David, který neuspěl tři roky po sobě, zvažoval sebevraždu. Ravel se o získání ceny pokoušel pětkrát a poslední pokus roku 1905, který byl velmi kontroverzní, vedl ke kompletní reorganizaci administrativy pařížské konzervatoře.

Římská cena byla roku 1968 zrušena André Malrauxem, tehdejším ministrem kultury.

Vítězové kategorie Architektura[editovat | editovat zdroj]

(Mezi lety 1722 až 1786 udělovala Římskou cenu za architekturu Académie d'architecture – jejím první držitelem byl Jean Michel Chevotet.)

Vítězové v kategorii Malířství[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v kategorii Sochařství[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v kategorii Rytectví[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v kategorii Hudební kompozice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prix de Rome na anglické Wikipedii.