François Boucher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
François Boucher
Narození 29. září 1703
Paříž
Úmrtí 30. května 1770 (ve věku 66 let)
Paříž
Povolání malíř a rytec
Ocenění Prix de Rome
Manžel(ka) Marie-Jeanne Buzeau
Děti Marie-Emilie Boucher a Juste-Nathan François Boucher
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

François Boucher (29. září 1703, Paříž30. května 1770, Paříž) byl francouzský malíř, jeden z hlavních představitelů rokokové malby. Pracoval i jako dvorní portrétista Madame de Pompadour. Byl též výborným kreslířem, jeho způsob kresby připomíná Rubense a Watteaua.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

François Boucher se narodil 29. září 1703 v Paříži jako syn kreslíře vzorků pro medaile a mědirytce. Od něj získal první umělecké poučení pro svoji tvorbu. Pak strávil řadu let na Akademii u malíře fresek Lemoyna a u mědirytce J.F.Carse. V té době vytvořil rytiny podle Watteauových obrazů a z tohoto vlivu se již nikdy nevymanil. V roce 1720 získal Římskou cenu a v roce 1727 podnikl cestu do Itálie, kde se seznámil s Tiepolovými freskami, které na něj učinily hluboký dojem a ovlivnily jeho další malířský vývoj. Podle některých pramenů vytvořil Boucher přes 10 000 kreseb a nepřeberné množství obrazů. V jeho vlastním díle hrají důležitou roli i gobelíny pro manufakturu v Beauvais.[1]

V Boucherově díle najdeme rozličná témata,jsou to mimo jiné portréty,historické a mytologické obrazy i pastorální scény. Jeho volba barev je rafinovaná,náměty jsou velmi smyslné a v portrétech jde Boucherovi především o elegantní pózu modelu, nikoli o psychologii. Díky těmto schopnostem byl Boucher považován za jednoho z nejlepších malířů své doby.

Již v průběhu Boucherova života se ozývaly kritické hlasy,předhazující mu jeho vyumělkovanost a nepřirozenost. Jeden z nejhalasnějších kritiků Denis Diderot obvinil Bouchera z toho, že maluje ženy jako prostitutky a nadbíhá vkusu šlechty. Diderot se zapříčinil o to,že veřejnost Bouchera na konci života více odsuzovala než obdivovala. François Boucher zemřel 30. května 1770 v Paříži.

Portrét Madame Pompadour, 1758

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

  • Herkules a Omfalé – 1724 (Puškinovo výtvarné muzeum, Moskva)
  • Diana odpočívající po koupeli – 1742 (Louvre, Paříž)
  • Venuše s kupidy – 1751 (Metropolitní muzeum umění, New York)
  • Pán a Seléné – 1759
  • Triton a Nymfy – 1763 (Louvre, Paříž – kresba)
  • Rybolov – 1757 ( Grand Trianon, Paříž)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovník světového malířství, Odeon 1991

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]