François Boucher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
François Boucher
François Boucher
François Boucher
Narození 29. září 1703
Paříž
Úmrtí 30. května 1770 (ve věku 66 let)
Paříž
Povolání malíř
Ocenění Prix de Rome
Některá data mohou pocházet z datové položky.

François Boucher (29. září 1703, Paříž30. května 1770, Paříž) byl francouzský malíř, jeden z hlavních představitelů rokokové malby. Pracoval i jako dvorní portrétista Madame de Pompadour. Byl též výborným kreslířem, jeho způsob kresby připomíná Rubense a Watteaua.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

François Boucher se narodil 29. září 1703 v Paříži jako syn kreslíře vzorků pro medaile a mědirytce. Od něj získal první umělecké poučení pro svoji tvorbu. Pak strávil řadu let na Akademii u malíře fresek Lemoyna a u mědirytce J.F.Carse. V té době vytvořil rytiny podle Watteauových obrazů a z tohoto vlivu se již nikdy nevymanil. V roce 1720 získal Římskou cenu a v roce 1727 podnikl cestu do Itálie, kde se seznámil s Tiepolovými freskami, které na něj učinily hluboký dojem a ovlivnily jeho další malířský vývoj. Podle některých pramenů vytvořil Boucher přes 10 000 kreseb a nepřeberné množství obrazů. V jeho vlastním díle hrají důležitou roli i gobelíny pro manufakturu v Beauvais.[1]

V Boucherově díle najdeme rozličná témata,jsou to mimo jiné portréty,historické a mytologické obrazy i pastorální scény. Jeho volba barev je rafinovaná,náměty jsou velmi smyslné a v portrétech jde Boucherovi především o elegantní pózu modelu, nikoli o psychologii. Díky těmto schopnostem byl Boucher považován za jednoho z nejlepších malířů své doby.

Již v průběhu Boucherova života se ozývaly kritické hlasy,předhazující mu jeho vyumělkovanost a nepřirozenost.Jeden z nejhalasnějších kritiků Denis Diderot obvinil Bouchera z toho, že maluje ženy jako prostitutky a nadbíhá vkusu šlechty. Diderot se zapříčinil o to,že veřejnost Bouchera na konci života více odsuzovala než obdivovala. François Boucher zemřel 30. května 1770 v Paříži.

Portrét Madame Pompadour, 1758

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

  • Herkules a Omfalé – 1724 (Puškinovo výtvarné muzeum, Moskva)
  • Diana odpočívající po koupeli – 1742 (Louvre, Paříž)
  • Venuše s kupidy – 1751 (Metropolitní muzeum umění, New York)
  • Pán a Seléné – 1759
  • Triton a Nymfy – 1763 (Louvre, Paříž – kresba)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu François Boucher ve Wikimedia Commons

  1. Slovník světového malířství, Odeon 1991