Mědiryt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Známá mědirytina Albrechta Dürera Melancholie I

Mědiryt (chalkografie) je hlubotisková grafická technika využívající rytí čar a ploch do měděné matrice. Mědirytina vedle označení konkrétní grafické techniky označuje také skupinu technik z mědirytu vycházejících, jako je lept, mezzotinta, akvatinta, či barevná rytina. Člověk vytvářející mědiryty je rytec (mědirytec, dříve také ryjec).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mědiryt je jedna z nejstarších a nejušlechtilejších tiskových technik. Její počátky se objevují v dílnách starých zlatníků, kteří tuto techniku využívali ke kontrole prováděných rytin (niell). Rýhy byly zatřeny barvou a zkušební obrazec byl přetisknut na papír.

První datovaná rytina pochází z roku 1446 od německého malíře a grafika Albrechta Dürera, který tuto techniku dovedl na velmi vysokou úroveň. V období renesance a baroka byla toto technika užívána především jako reprodukční, díky ní se kopírovala díla starých mistrů. Od 19. století je považována za volnou uměleckou techniku. Později byl mědiryt vytlačen čárovým leptem a rovněž vznikaly variace mědirytu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

WINTER, Zikmund. Český průmysl a obchod v 16. věku. Praha : Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. Dostupné online. Kapitola Mědirytina, s. 563-568.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]