Ernest Chausson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ernest Chausson
Základní informace
Narození 20. ledna 1855
Paříž
Úmrtí 10. června 1899 (ve věku 44 let)
Limay
Žánry opera a symfonie
Povolání dirigent, hudební skladatel a klavírista
Nástroje klavír
Významná díla Les Caprices de Marianne
Poème
Manžel(ka) Jeanne Chausson (od 1883)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernest Chausson (20. ledna 1855, Paříž10. června 1899, Limay) byl přední francouzský skladatel éry romantismu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Chausson se narodil v roce 1855 do bohaté rodiny. Jeho otec mu platil soukromého učitele, který jej měřil podle těch nejvyšších měřítek. Nejprve byl předurčen na právnickou dráhu, ale nakonec práva opustil a začal soukromě studovat u skladatele Césara Francka.

V jeho orchestrálních dílech je cítit veliký vliv svého učitele, Francka, ale i jiných velkých skladatelů, např. Richarda Wagnera, jehož opery ovlivnily několik významných skladatelů své doby. Mezi Chaussonova nejvýznamnější díla patří i jeho jediná opera Le Roi Arthus (188695), která zpracovává téma lásky na dvoře krále Artuše. V jeho díle nalézáme jak těžké chromatické harmonie, ohromující orchestraci, tak i velkou individuální krásu. Dodnes nesmrtelné jsou i jeho díla pro orchestr mezi něž patří hlavně Poème de l'amour et de la mer z roku 1882. Nádhernou hudbu najdeme i v jeho symfoii a komorní hudbě.

Chausson byl šťastně ženat, měl pět dětí a znal se s několika významnými osobnostmi své doby, např. s Claudem Debussy, Henrim Duparcem, Gabrielem Faurém nebo s Isaacem Albénizem. Jeho život však neměl dlouhého trvání. Zemřel 10. června roku 1899 po tragické nehodě na kole, při níž na místě zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]