Přeskočit na obsah

Gabriel Fauré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gabriel Fauré
Gabriel Fauré, 1889, portrét od Johna Singera Sargenta
Gabriel Fauré, 1889, portrét od Johna Singera Sargenta
Rodné jménoGabriel Urbain Fauré
Narození12. května 1845
Pamiers
Úmrtí4. listopadu 1924 (ve věku 79 let)
Paříž
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníPassy
Alma materNiedermeyerova škola v Paříži
Povolánívysokoškolský učitel, hudební skladatel, varhaník, muzikolog, hudební pedagog, učitel, klavírista a kapelník
ZaměstnavatelNárodní konzervatoř hudby a tance v Paříži (1892–1920)
Oceněnírytíř Řádu čestné legie (1890)
důstojník Řádu čestné legie (1903)
člen Francouzského institutu (1909)
komandér Řádu čestné legie (1910)
velkodůstojník Řádu čestné legie (1920)
… více na Wikidatech
ChoťMarie Fauréová (1883–1924)[1][2]
Partner(ka)Emma Bardacová
Marguerite Hasselmansová
DětiEmmanuel Fauré-Fremiet[1]
Philippe Fauré-Frémiet[1]
RodičeToussaint Fauré
PříbuzníEmmanuel Frémiet (tchán)
Funkcekapelník (La Madeleine; od 1876)
ředitel (Národní konzervatoř hudby a tance v Paříži; 1905–1920)
PodpisGabriel Fauré – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gabriel Fauré (1905)

Gabriel Fauré (12. května 1845 Pamiers, jižní Francie4. listopadu 1924 Paříž) byl francouzský hudební skladatel působící ve 20. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Fauré, šesté, nejmladší dítě svých rodičů, se narodil v jihofrancouzské provincii Ariège, nedaleko Pyrenejí a španělských hranic. Jeho otec byl školním inspektorem a později ředitelem školy pro budoucí ředitele, ale mezi jeho předky se žádní hudebníci nenacházeli. Nicméně Gabriel projevoval hudební nadání již od devíti let a v roce 1854 získal stipendium na Škole klasické a duchovní hudby v Paříži a od jejího zakladatele Louise Niedermeyera a zůstal zde až do svých dvaceti let. Dostalo se mu přísné výuky, která ho měla připravit na dráhu chrámového sbormistra, a později se zde seznámil se svým učitelem hry na klavír, Camile Saint-Saënsem.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení školy se Fauré v roce 1866 stal varhaníkem chrámu v Rennes, kde zůstal do roku 1870. Ačkoliv šokoval duchovní tím, že hrál v kostele operní hudbu a při bohoslužbách kouřil, strávil toto období plodně, dával hodiny a skládal nejrůznější skladby, hledaje svůj osobní styl. Pak přijal místo v pařížském kostele, ale odešel a poté strávil několik měsíců během prusko-francouzské války 18701871armádě, kde byl oceněn vyznamenáním Croix de Guerre. Po demobilizaci vystřídal rychle za sebou dvě místa v kostelích, nejprve v St. Honoré d’Eylau a pak v říjnu 1871 (po zhroucení revoluční komuny, která se téhož roku udržela deset měsíců u moci) jako asistent Widora u sv. Sulpicia. V roce 1874 opustil i toto místo a stal se zástupcem Saint-Saënse u Madeleine, a když jeho učitel v roce 1877 odstoupil, sbormistrem.

V té době byl již Saint-Saëns oceňovaným a vlivným přítelem, v jehož domě se Fauré setkával s mnohými význačnými hudebníky, jako byl d’Indy a Chabrier, stejně tak i spisovateli Flaubertem, George Sandovou a Turgeněvem. Bylo to rovněž období jeho románku s Marianne Viardotovou, dcerou zpěvačky Pauline Viardotové. V roce 1877 se zasnoubili, ale v říjnu zasnoubení zrušili. Jeho zjitřené city z té doby se odrazily patrně v jeho první houslové sonátě (1876), prvním klavírním kvartetu (1879) a baladě pro klavír a orchestr (1881). V březnu 1883 se oženil s Marií Fremietovou, dcerou sochaře. Měli spolu dva syny, z nichž první se narodil téhož roku a druhý v roce 1889. Nebyli spolu však příliš šťastni. Skladatel i nadále vyhledával rozptýlení v mimomanželských vztazích.

První úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Jeho hudební dráha se však vyvíjela slibně a v listopadu 1871 se spojil se Saint-Saensem, d’Indym, Chabrierem, Bizetem a dalšími a společně založili Národní společnost pro francouzskou hudbu, těleso zasvěcené podpoře „galského umění“, které mělo za úkol přivodit obrození francouzské hudby, a v roce 1874 se stal jejím tajemníkem. V téže době se stal horlivým obdivovatelem Wagnera a vyjížděl na představení jeho cyklu Prsten Nibelungův. Od roku 1880 se stal Faurého život zvnějšku jednotvárným, ačkoliv občas trpěl oslabujícími depresemi. Smrt jeho otce v roce 1885 uspíšila práci na Rekviem, jednom z jeho nejoblíbenějších děl, které však dokončil teprve v roce 1900, kdy umřela i jeho matka.

Závěr života a smrt[editovat | editovat zdroj]

Pro své nesčetné písně a další hudbu si nalezl vydavatele a stal se vyhledávaným učitelem a inspektorem na provinčních konzervatořích. Stal se vůdčí osobností pařížského společenského života a hodně cestoval. V roce 1896 přijal místo staršího varhaníka v chrámu Madeleine a vystřídal Masseneta jako učitele skladby na pařížské konzervatoři, kde se jeho žákem stal Maurice Ravel, jenž ho miloval a obdivoval. Rovněž psal v letech 19031921 hudební kritiky do pařížského listu Le Figaro. V roce 1905 se stal ředitelem konzervatoře a ačkoliv trpěl ztrátou sluchu, odešel na odpočinek teprve v roce 1920, v pětasedmdesáti letech. Gabriel Fauré skládal až do své smrti, do roku 1924. Při jeho pohřbu v kostele, kde hrál, mu zaznělo jeho Rekviem.

Nejvýznamnější díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NNDB. Dostupné online. [cit. 2019-03-18].
  2. oddací list. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]