Dirigent

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
J. B. Lully (zemřel na následky infekce, když si probodl nohu barokní taktovkou)

Dirigent (z latiny 1. příčestí (dirigens) slovesa dirigere = dirigovat, řídit) je hudební umělec, který vede orchestr a zpěváky při nastudování a interpretaci hudebních nebo hudebně-dramatických děl.

17. století byly orchestry velmi malé a tak nepotřebovaly dirigenta. S rostoucím počtem členů orchestru rostl, bylo stále víc zapotřebí někdo v jeho vedení. Francouzský skladatel a dirigent italského původu, Jean-Baptiste Lully (16321687) používal na udávání taktu pravidelné údery velkou holí (podobnou vycházkové holi) do podlahy v době hudební produkce, čímž se stal jedním z dirigentů-průkopníků. Tato hůl vlastně byl jakýmsi velkým předchůdcem dnešní dirigentské taktovky. Infekce po zranění způsobeném touto holí se mu posléze také stala osudnou.

U velkých hudebních těles jako jsou symfonické orchestry nebo orchestry operních divadel je důležité, aby všichni hudebníci hráli přesně zároveň a také aby splňovali záměry skladatelů zapsané v partiturách. Hráči potřebují nutně vědět, kdy mají začít, jak rychle budou hrát, jak hlasitě smí hrát a jakým způsobem je třeba hrát. Rovněž pěvci a pěvkyně jsou odkázaní na sladění svého zpěvu s orchestrem prostřednictvím dirigenta. Pokud hrají hudbu pouze dva, tři nebo čtyři lidé, mohou se mezi sebou vzájemně dorozumívat například pohledem. Ve velkém orchestru je ale tak velký počet muzikantů, že je zde dirigentova činnost nezbytná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dirigent na slovenské Wikipedii a Conducting na anglické (zjednodušené) Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]